Dokuczliwe zakwasy – jak się ich pozbyć?

Zakwasy to zmora osób aktywnych fizycznie. Dotkliwe bóle mięśni pojawiają się po kilku godzinach po wysiłku fizycznym. Utrudniają chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Najczęściej skarżą się na nie osoby, które powracają do treningów po dłuższej przerwie. Na szczęście jest wiele sposobów, aby zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować dolegliwości. Lepiej unikać doustnych środków przeciwbólowych, aby nie podrażniać przewodu pokarmowego. Z pomocą przychodzą masaże, kąpiele, specjalne maści i odpowiednia dieta. 

1. Dlaczego po dużym wysiłku pojawia się ból mięśni?

2. Czym leczyć obolałe mięśnie?

3. Odpowiednio zaplanuj trening siłowy

Dlaczego po dużym wysiłku pojawia się ból mięśni? 

Czym właściwie są zakwasy? Ich medyczna nazwa to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Określenie „zakwasy”, oznaczające bóle pojawiające się np. po intensywnym wysiłku fizycznym, narodziło się wiele lat temu, kiedy panowało przekonanie, że odpowiedzialne za nie jest odkładanie się w mięśniach kwasu mlekowego. Dziś wiemy, że jest nieco inaczej. W godzinę po treningu, rzeczywiście poziom tego kwasu we krwi staje się podwyższony, ale później spada do normalnych wartości. Jednak za same dolegliwości bólowe, odpowiedzialne są mikrourazy tkanki mięśniowej. Powstają one w trakcie dużego wysiłku fizycznego, ponieważ składniki tworzące mięśnie ulegają rozerwaniu. Wbrew pozorom, jest to pozytywne zjawisko, ponieważ później nadwyrężone mięśnie regenerują się, wzmacniają i zwiększają swoją objętość. Jednak bolące mięśnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wobec tego jak pozbyć się zakwasów? Istnieje wiele sposobów regeneracji mięśni. Należy do nich odpowiednia dieta, masaże, kąpiele oraz specjalne maści łagodzące ból. Te ostatnie stosują nawet profesjonalni sportowcy po intensywnym treningu. 

Czym leczyć obolałe mięśnie?

Można wprawdzie połknąć tabletki przeciwbólowe, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Uszkadzają bowiem wątrobę i podrażniają żołądek. Lepsza będzie gorąca kąpiel, aby pobudzić naczynia krwionośne do pracy. Można także zastosować naprzemiennie ciepły i zimny prysznic. Ważne jest także dotlenienie organizmu i odpoczynek po treningu. Włókna mięśniowe rozluźniają się również po masażu. Można zastosować tu specjalne kremy i maści ziołowe. Powinny zawierać takie składniki jak żywokost, mięta czy nagietek, działające kojąco na napięte mięśnie. Rośliny te pomagają także przy zwichnięciach i stłuczeniach oraz problemach ze stawami. Równie ważna jest odpowiednia dieta. Po zakończeniu treningu dobrze jest uzupełnić utracone składniki odżywcze. Można wypić koktajl białkowy lub zjeść porcję chudego mięsa. Właściwości odkwaszające maja również buraki, selery, szpinak i cukinia. Co ciekawe, osoby, które przed ćwiczeniami piły sok wiśniowy oceniały natężenie bólu na mniejsze. O działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym decyduje zawartość flawonoidów i antocyjanów w owocach wiśni.  

Odpowiednio zaplanuj trening siłowy

Już następnego dnia po powstaniu zakwasów, można zrobić delikatny masaż mięśni, aby przyśpieszyć ich regenerację. Należy też nieco rozruszać obolałe mięśnie wykonując np. ćwiczenia rozciągające nie tylko kończyn, ale także środkowych partii ciała. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, można odwiedzić fizjoterapeutę. Zakwasy pojawiają się zwykle wtedy, gdy zaczynany trenować po zbyt długiej przerwie. Aby uniknąć zakwasów przed następnym treningiem, trzeba odpowiednio go zaplanować. Bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed ćwiczeniami. Pozwala to rozgrzać mięśnie i uelastycznić ścięgna i stawy. W trakcie ćwiczeń koniecznie trzeba pić niegazowaną wodę a po ich zakończeniu zjeść posiłek potreningowy, zawierający białka i węglowodany. 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.