Produkcja wędlin bez konserwantów – czy to możliwe?

Wędliny, tak bardzo uwielbiane przez Polaków, nie zawsze cechują się dobrym składem. Wynika to z obniżonej jakości i standardów produkcji. Niekiedy zysk przoduje nad gatunkiem zastosowanego mięsa i dodatków. Nie trzeba chyba mówić o tym, jak bardzo niezdrowe jest to dla konsumenta. Na szczęście istnieją alternatywy. Czy da się tworzyć wędliny bez konserwantów i ulepszaczy?

Od czego zależy dobra jakość wędlin?

Jakość wędliny jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejsze jest oczywiście to, jaki gatunek mięsa się zastosuje. W dobrej klasy produktach surowych jest to mięso wieprzowe i wołowe oraz dodatek słoniny.

Spośród zwierząt rzeźnych powinny być wybierane takie w odpowiednim stadium rozwoju. Muszą się wyróżniać odpowiednią zawartością barwników mięśniowych oraz tkanką tłuszczową. Klient może to rozpoznać już na pierwszy rzut oka, bo od razu widoczny jest charakterystyczny kolor surowych wędlin.

Jeśli chodzi o wędliny wędzone, to wyrazisty smak i zapach nigdy nie powinien być rezultatem dodanej „chemii”. Za niezapomniane doznania smakowe odpowiada specjalne mięso peklowane, podkreślone odpowiednią mieszanką przypraw. Taka baza nadaje się następnie do wędzenia, które nadaje fantastyczny aromat, nieporównywalny z żadnym sztucznym ulepszaczem smaku.

Odpowiednio zaprojektowane i wdrożone procesy technologiczne (np. suszenie, wędzenie) zapobiegają namnażaniu się bakterii. Tym samym – przedłużają trwałość wyrobów.

Jakie jakościowe wędliny warto wybierać?

Polski rynek produktów wędliniarskich oferuje bardzo szeroką gamę smaków i form. Do bardzo polecanych wyrobów rodzimych należą:

  • kiełbasa żywiecka,
  • kiełbasa sucha krakowska,
  • kiełbasa piwna,
  • kiełbasa rawska i szynkowa,
  • serdelki,
  • frankfurterki.

Wszystkie one, zakupione u odpowiedniego dostawcy, są gwarancją doskonałych walorów smakowych. To prawdziwe rarytasy, które sprawdzą się na wielu polskich stołach.

Gdzie kupować wędliny bez konserwantów?

Dobrej klasy wyroby wędliniarskie warto wybierać u producentów z tradycjami. Takie firmy oferują nie tylko różnorodność produktów, ale też dają gwarancję ich wyśmienitej jakości.

Dobrym przykładem jest Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe HEROLD. Zajmuje się ono skupem trzody chlewnej i bydła, ubojem oraz produkcją wędlin od 1998 roku. Przeszło 20 lat doświadczenia mówi samo za siebie.

Produkowane przez tę markę wędliny opierają się na tradycyjnych recepturach oraz naturalnym smaku. W wielu przypadkach wędzi się je w klasycznych wędzarniach na drewno. Gatunek wyrobów potwierdzają liczne dyplomy i certyfikaty.    

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.