Zespół cieśni nadgarstka – jak leczyć?

Osoby, które skarżą się na drętwienie palców oraz nieprzyjemne uczucie mrowienia, zwłaszcza podczas snu, mogą cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. Ta przypadłość powoduje także bóle rąk. ZCN pojawia się w wyniku ucisku nerwu pośrodkowego znajdującego się w kanale nadgarstka. Schorzenie najczęściej dotyka osoby po 30 roku życia oraz po 50 roku życia. Są na nie szczególnie narażeni pracownicy wykonujący na co dzień powtarzalne ruchy lub czynności manualne. Jak wygląda leczenie dolegliwości?

Zespół cieśni nadgarstka – najważniejsze informacje

ZCN zwykle dotyczy ręki dominującej, która jest szczególnie narażona na przeciążenia. Przypadłość często dotyka osoby pracujące np. na taśmie w fabryce, na budowie lub dużo piszące na klawiaturze. W innych przypadkach ucisk może być spowodowany np. urazem, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub obrzękiem u kobiet w ciąży. Osoby skarżą się nie tylko na drętwienie i mrowienie, ale również osłabienie chwytu, ograniczenie ruchów i problem z zaciśnięciem dłoni w pięść. W drugim i trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów i w praktyce chorzy mają problem z wykonywaniem wielu codziennych czynności, począwszy od ubierania się, aż po jazdę samochodem. Dobrym rozwiązaniem jest szybko rozpoczęta terapia manualna. Brak leczenia może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwu.

Jak leczyć ZCN?

Jak zostało już wspomniane, jeśli zauważymy niepokojące objawy, warto jak najszybciej udać się do lekarza w celu diagnozy i rozpocząć leczenie. W początkowym stadium polega ono na zabiegach fizjoterapeutycznych. Dobrze sprawdza się terapia manualna oraz fizykoterapia. Konieczne jest też noszenie opasek i stabilizatorów, dzięki którym staw zostanie odciążony i ustabilizowany. Często podaje się środek sterydowy do kanału nadgarstka, który ma zmniejszyć stan zapalny. Jeśli ZCN jest już w zaawansowanym stadium, najczęściej konieczna jest operacja, której celem jest zwiększenie objętości kanału nadgarstka. To skuteczny i bezpieczny zabieg, który nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta.

Zapraszamy: terapia manualna Kraków

materiał partnera

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.