Zdrowie a choroby onkologiczne. Rośnie liczba nowotworów

Dane są alarmujące. W nieubłaganym tempie rośnie liczba nowotworów w Polsce. Tendencja ta jest także widoczna na świecie, ale wciąż brakuje potwierdzonych teorii odnośnie do tego, co jest główną przyczyną obserwowanych zmian. Wiadomo natomiast, że jak nigdy dotąd ważne staje się zdrowe życie i bieżące wykonywanie badań diagnostycznych.

Coraz więcej chorób onkologicznych

Naukowe artykuły medyczne na temat wzrastającej fali chorób onkologicznych od lat dają jasny przekaz: coś się zmieniło. Na przestrzeni ostatnich stu lat widać szereg, w praktyce wyłącznie pozytywnych, zmian, które poznamy po rosnącej średniej długości życia. Mamy szereg leków i zaawansowanych terapii. Kluczowy okazał się rozwój transplantologii i wakcynologii. Statystycznie rzecz biorąc, coraz rzadziej sięgamy po używki, a zdrowe życie to nie tylko slogan, lecz realna wartość dla milionów ludzi. A jednak, w ciągu ostatnich dwóch dekad można zaobserwować nową epidemię – epidemię chorób onkologicznych.

W 1999 roku w Polsce zdiagnozowano 111 780 nowotworów złośliwych. W 2017 roku wykryto już 164 875 takich przypadków. W chwili obecnej nie tylko zbliżamy się do przekroczenia granicy 200 000 przypadków diagnozowanych rocznie, ale prawdopodobnie już ją przekroczyliśmy. Ze względu na pandemię COVID-19 wiele osób z wczesnymi symptomami wciąż mogło nie zostać zdiagnozowanych. Najczęstsze rodzaje nowotworów to choroby atakujące układ trawienny. Na drugim miejscu znajdują się nowotwory złośliwe narządów płciowych (np. nowotwór jąder, szyjki macicy, nowotwór prostaty), a dalej oddechowych i klatki piersiowej. Więcej informacji i rzetelne artykuły o zdrowie znajdziesz na stronie Polmed – https://polmed.pl/zdrowie/.

Co stoi za wzrostem występowania chorób nowotworowych?

Nie istnieje wszechstronny poradnik medyczny, który jednoznacznie wyjaśniałby, jaka jest przyczyna tak wielu zachorowań. Wiadomo, że rak nigdy nie był jeszcze tak popularny. Profesorowie nauk medyczny szukają odpowiedzi między innymi w niezdrowym otoczeniu. Wysoce przetworzone jedzenie, wypełnione tłuszczami nienasyconymi i pozbawione realnych wartości odżywczych ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nowotworom układu pokarmowego, a więc grupy najliczniejszej, niezwykle sprzyja alkoholizm i nadużywanie alkoholu. Według najnowszych badań przez ostatnie lata poziom spożycia alkoholu w Polsce – po dwóch dekadach obserwowania tendencji odwrotnej – zaczął znowu rosnąć z roku na rok.

Jednak na ciężkie choroby nowotworowe cierpią coraz częściej także osoby, które faktycznie dbają o swoje zdrowie. Co więcej, obniża się również wiek zachorowalności. Biorąc pod uwagę te fakty, wysuwane są teorie dotyczące środowiska zewnętrznego. Zanieczyszczenie powietrza, a także wszechobecność mikrocząstek rakotwórczego plastiku (także w pożywieniu, w wodzie, w powietrzu) mogą powodować wzrost liczby diagnozowanych przypadków. Może się zresztą okazać, że nie istnieje jeden czynnik, lecz całe mnóstwo. Tym bardziej jednak ważne jest, aby poważnie podchodzić do tego tematu i wieść zdrowe życie tak, jak tylko się da.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.