Wybielanie zębów – czy to boli?

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Wygląd uzębienia dla wielu osób ma coraz większe znaczenie. Piękny i biały uśmiech może pomóc nawiązywać kontakty czy też zwiększyć pewność siebie. Nie jest więc dziwne, że wybielające preparaty i pasty są obecnie tak popularne. Pacjenci chcący poddać się profesjonalnemu zabiegowi często zadają sobie pytanie, czy wybielanie boli. Dowiedz się, czy tego rodzaju estetyczny zabieg może być bolesny lub niebezpieczny.

Jak przebiega wybielanie zębów?

Istnieją dwa główne sposoby wybielania zębów. Jeden rodzaj tego procesu przeprowadzany jest wyłącznie przez stomatologa. Drugi przez większość czasu wykonuje pacjent w domu przy pomocy specjalnych nakładek. Istotne jest dobranie odpowiedniego sposobu rozjaśniania. W dobrym dopasowaniu pomóc może dentysta. Warto wybrać sprawdzony gabinet z doświadczonymi lekarzami. Klinika Piosik Stomatologia oferuje profesjonalnie przeprowadzony zabieg i fantastyczne efekty.

Sam zabieg jest oczywiście poprzedzony dokładnym badaniem stanu uzębienia. Na podstawie zebranych informacji stwierdza się, czy możliwe jest przeprowadzenie wybielania. Następnie wykonywane są zabiegi higienizacyjne. Dla wielu osób wygodniejsze będzie używanie nakładek w domu. Metoda gabinetowa jest jednak zdecydowanie szybsza. Istnieje również możliwość połączenia dwóch sposobów.

Czy wybielanie zębów boli?

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie zębów po wcześniejszym zaleczeniu ubytków nie powinno być bolesne. Nowoczesne urządzenia i wykwalifikowani specjaliści sprawiają, że zabieg nie powinien być drażniący. Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent ma inną wrażliwość na zabiegi dentystyczne. Podatność zębów i dziąseł będzie inna u każdej osoby. Z tego powodu niektórzy mogą odczuwać spory dyskomfort, kiedy znajdą się na fotelu. 

Ból po wybielaniu zębów – czym jest spowodowany?

Zęby po procesie wybielania mogą cechować się dużo większą wrażliwością niż zazwyczaj. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Ból może być spowodowany niewyleczonymi wcześniej ubytkami lub innymi wadami uzębienia. Innym powodem może być demineralizacja powierzchni szkliwa spowodowana zbyt wysokim stężeniem środka wybielającego. Podczas spożywania zimnych, słodkich czy kwaśnych pokarmów ruch płynów w odsłoniętych kanalikach będzie bardzo drażniący. Z tego powodu w trakcie procesu wybielania należy wspierać remineralizację szkliwa.

Jak wybielanie zębów wpływa na szkliwo?

Kwestia osłabienia szkliwa preparatami wybielającymi jest omawiana bardzo często. Aby uniknąć negatywnych efektów stosowania specjalistycznych środków, należy zadbać o prawidłową aplikację. Konieczne jest też wyleczenie wszystkich zębów przed zabiegiem. Współczesne metody pozwalają skutecznie oczyścić uzębienie i rozjaśnić zęby, nie powodując żadnych urazów. Należy jednak pamiętać, że żaden proces usuwający przebarwienia nie jest w stu procentach nieinwazyjny. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu jamy ustnej.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.