Usuwanie pieprzyków – laserowe czy chirurgiczne?

Pieprzyki to zmiany barwnikowe, które pojawiają się na naszych ciałach. I choć część z nich traktowana jest jako swego rodzaju defekt kosmetyczny, niektóre mogą prowadzić do rozwoju czerniaka, niebezpiecznego dla zdrowia i życia. Jeśli pieprzyki stanowią zagrożenie lub są źródłem dyskomfortu psychicznego, lekarz dermatolog może zlecić ich usunięcie. Pomimo tego, że zabiegi z wykorzystaniem lasera sukcesywnie zyskują na popularności, nadal część znamion usuwana jest chirurgicznie. Kiedy warto umówić się na pilną konsultację dermatologiczną i jak przebiega zabieg usuwania pieprzyków?

Czym jest pieprzyk?

Nazwą pieprzyk w języku potocznym określane jest znamię barwnikowe, powstające w wyniku mnożenia się melanocytów, czyli komórek barwnikowych. W zależności od liczby komórek, tworzących znamię, może ono przybierać barwę ciemnobrązową lub jasnobrązową, a nawet błękitną. Takie znamiona w medycynie określane są mianem łagodnych nowotworów skóry i mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. W drugim przypadku przyczyną powstawania pieprzyków jest ekspozycja na czynniki zewnętrzne.

Kiedy pieprzyk powinien budzić niepokój?

Pieprzyki to znamiona, które pojawiają się na skórze ludzi, niezależnie od wieku czy pochodzenia i z reguły nie stanowią większego niebezpieczeństwa. Niektóre z nich mogą jednak stać się miejscem rozwoju czerniaka skóry. Dlatego też medycyna dzieli zmiany barwnikowe na łagodne i atypowe, określane również mianem dysplastycznych. To właśnie pojawienie się tych drugich oznacza zwiększone ryzyko rozwoju złośliwej formy nowotworu. Niepokój powinny budzić więc znamiona o nieregularnych brzegach i asymetrycznym kształcie. Poważnym sygnałem alarmowym są również pieprzyki z nierównomiernym zabarwieniem oraz te, których wielkość przekracza 5 mm. Takie sytuacje wymagają pilnej konsultacji dermatologicznej oraz badania dermatoskopowego lub też wideo dermatoskopowego. Kontrole znamion na skórze powinny odbywać się regularnie w przypadku zwiększonego ryzyka rozwoju czerniaka. Jest ono stwierdzane u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym lub z dużą liczbą zmian barwnikowych na ciele.

Usuwanie pieprzyków i znamion – konieczność czy wybór?

Zmiany na skórze można usunąć, gdy stanowią one źródło dyskomfortu psychicznego, prowadząc do rozwoju kompleksów i obniżenia samooceny. Jednak usuwanie pieprzyków i znamion staje się koniecznością, gdy zaczynają być one zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Taka sytuacja pojawia się wówczas, gdy zmiany na skórze zaczynają krwawić czy swędzieć lub też, gdy są one zlokalizowane w miejscach, narażonych na otarcia. Impulsem do usunięcia pieprzyka powinien być również niepokojący wynik badania dermatoskopowego, świadczący o możliwości przechodzenia łagodnej zmiany w jej złośliwą formę.

Chirurgicznie czy laserowo – jak najlepiej usunąć pieprzyk ze skóry?

W trakcie zabiegu chirurgicznego pieprzyk zostaje usunięty wraz z niewielkim marginesem. Całość kończy założenie szwów, które ściągane są najpóźniej po upływie 14 dni. Każda zmiana, która zostaje wycięta ze skóry, trafia do badania histopatologicznego. Taka ocena histopatologiczna pozwala na wykluczenie rozwoju złośliwej przemiany i determinuje dalsze działania. Chirurgiczne usunięcie pieprzyków pozostawia po sobie ślad, w postaci niewielkiej blizny, niewidocznej dla postronnego obserwatora.

W klinice Derm Estetyka, której ofertę sprawdzić można na stronie derm-estetyka.pl, cała procedura przebiega bezboleśnie i szybko, a chirurgiczne usunięcie znamion odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zabiegu laserowego, na skórze pozostaje natomiast ślad w postaci strupka, który z biegiem czasu odpada. Niezależnie od wybranej metody należy pamiętać, że konsultacja dermatologiczna może uratować nasze zdrowie i życie, a więc nie warto odkładać jej w czasie, zwłaszcza w momencie pojawienia się niepokojących sygnałów.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.