USG stawu łokciowego – jak wygląda i kiedy się je robi?

USG stawu łokciowego, podobnie jak USG biodra czy USG kolana, pozwala ocenić stan tkanek miękkich interesującego obszaru, a tym samym postawić trafną diagnozę – zarówno w przypadku stanów ostrych, jak i przewlekłych. Można w ten sposób rozpoznać zmiany przeciążeniowe, pourazowe, zwyrodnieniowe, których istnienie nie zawsze można jednoznacznie stwierdzić na podstawie samego wywiadu. Kiedy wykonać USG łokcia? Jak wygląda takie badanie?

  1. Kiedy wykonać badanie USG stawu łokciowego?
  2. Jak przebiega badanie?
  3. Ile kosztuje USG łokcia?

W przypadku USG stawu łokciowego, podobnie jak przy USG biodra, otrzymujesz obraz z opisem stwierdzonych zmian. Później ortopeda USG ocenia podczas wizyty i na tej podstawie wystawia ostateczną diagnozę.

Kiedy wykonać badanie USG stawu łokciowego?

Staw łokciowy ma dość skomplikowaną strukturę, składającą się z trzech stawów osłoniętych jedną torebką stawową. Wskazanie, by przeprowadzić badanie USG łokcia, może mieć różne podłoże – zadecyduje o nim lekarz. Jeśli mieszkasz w stolicy i szukasz prywatnego ortopedy w Warszawie, masz sporo możliwości w tym zakresie.

Dolegliwości pojawiające się w obrębie stawu łokciowego mogą być związane zarówno z aktywnością fizyczną, jak i przeciwnie – z długotrwałym siedzącym trybem życia, na przykład pracą przy biurku. Do najczęstszych zmian patologicznych zaliczają się:

  • stłuczenia i złamania w obrębie lub sąsiedztwie stawu łokciowego,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • skostnienia okołostawowe lub wewnątrzstawowe,
  • zespół rowka nerwu łokciowego,
  • przykurcze mięśniowe.

Każda z tych sytuacji może być alarmująca, a dolegliwości ignorowane – choćby wspomniany łokieć tenisisty – mogą mieć poważne konsekwencje.

Jak przebiega badanie?

Nie są konieczne żadne szczególne przygotowania do badania USG stawu łokciowego, podobnie jak przy USG stawu biodrowego czy USG kolan. Warszawa jest na tyle dużym miastem, że bez problemu znajdziesz dogodny dla siebie punkt, co dodatkowo ułatwia diagnostykę.

Badanie z wykorzystaniem aparatu emitującego ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości jest bezbolesne i trwa kilkanaście minut. Interesująca lekarza powierzchnia jest zwilżana żelem przewodzącym ultradźwięki, a następnie przesuwa się po niej głowicę umożliwiającą uzyskanie obrazu.

Ile kosztuje USG łokcia?

Ile kosztuje badanie USG stawu łokciowego? Cena, w zależności od miasta i punktu, waha się od ok. 180 do 300 zł. W przypadku innych części ciała koszty mogą prezentować się inaczej – na przykład przy USG kolana cena wynosi od ok. 150 – 250 zł. Przy prywatnej wizycie dodatkowo warto wziąć pod uwagę koszt, z jakim związany jest ortopeda – cennik podany jest zawsze na stronie konkretnego gabinetu czy przychodni.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.