Soczewki dla astygmatyków – czy mogą je nosić? Jak je dobrać?

Szacuje się, że astygmatyzm może dotyczyć niemal 1/3 osób na całym świecie. Do niedawna jedynym sposobem korekcji były okulary korekcyjne ze szkłami cylindrycznymi. Dziś dostępne są również specjalne soczewki dla astygmatyków, które znacznie poprawiają komfort życia z tą wadą wzroku. Na czym polega fenomen soczewek torycznych i jak dopasować je do potrzeb konkretnego pacjenta?

Czym jest astygmatyzm?

Zanim wyjaśnimy, jak działają soczewki dla astygmatyków, najpierw postaramy się opisać, na czym w ogóle polega ta wada wzroku. Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest trzecią, zaraz po krótko- i dalekowzroczności, najczęściej występującą wadą. Polega ona na zaburzeniu symetrii obrotowej gałki ocznej, przez co na siatkówce powstaje obraz nie punktowy. Odczucia, jakie towarzyszą tej wadzie to krzywienie obrazu i pogorszenie ostrości widzenia oraz czułości na kontrast.

U większości osób niezborność ma charakter fizjologiczny i wynosi około 0,5 dioptri, jednak ponad 30 procent populacji może zmagać się z poważniejszą wadą. Uważa się, że astygmatyzm ma w znacznym stopniu charakter dziedziczny, jednak nie zostały do końca zbadane sposoby dziedziczenia wady. Niezborność może pojawić się również w wyniku różnych chorób oczu, a także jako skutek uboczny cukrzycy czy blizny na rogówce.

Soczewki toryczne – jak działają?

Soczewki dla astygmatyków są dostępne na rynku już od dłuższego czasu. Wciąż jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z takiej możliwości korekcji niezborności. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek kontaktowych, soczewki toryczne nie są wycinkiem kuli. Mają one kształt figury geometrycznej o nazwie torus, dzięki czemu promienie świetlne są załamywane w różny sposób w przekroju pionowym i poziomym. To sprawia, że dopasowują się one do niekształtnej rogówki oka.

Wadę diagnozuje okulista, z pomocą różnych badań, w tym między innymi używając oftalmometru Javala. Na podstawie tych badań dobiera się odpowiednie soczewki. U większości astygmatyków miękkie soczewki toryczne doskonale zdają egzamin. To opcja szczególnie polecana dla osób borykających się z niezbornością regularną, czyli taką wynikającą z nieprawidłowej krzywizny soczewki bądź rogówki.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie są one wskazane. Dotyczy to przede wszystkim osób z astygmatyzmem nieregularnym, a także pacjentów po mechanicznym urazie oka czy przeszczepie rogówki. Wówczas jedyną opcją jest stosowanie okularów korekcyjnych dla astygmatyków lub dopasowanie twardych soczewek kontaktowych.

Jeśli chodzi o parametry soczewek, takie jak długość noszenia czy materiał produktu dedykowany dla wrażliwych oczu, dobiera się je indywidualnie, na podstawie wskazań od specjalisty.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.