Pułapki ukryte w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty typu light. Są to artykuły spożywcze o obniżonej zawartości tłuszczu, które w większości przypadków spożywane są przez osoby będące na dietach odchudzających. Często kuszą one pozornie niższą kalorycznością, która ma pomóc w osiągnięciu szybszych efektów. W rzeczywistości jednak mogą one przynieść odwrotny rezultat. Co warto widzieć o żywności o obniżonej zawartości tłuszczu? Sprawdźmy.

Czym charakteryzują się produkty typu light?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego artykuły o obniżonej zawartości lub oznaczone hasłem „light” oraz „lekki” muszą zawierać co najmniej 30% mniej jednego ze składników, w tym przypadku tłuszczu. W sklepach obecnie znajdziemy wiele tego typu produktów pod postacią mleka, jogurtów, serów, batonów, czekolad czy chipsów.

Dietetycy z Portalu Poprawianie Odżywiania (Piotr Rutkowski i Aleksandra Luba-Stępińska) podkreślają, że tłuszcz jest nośnikiem smaku, a więc producenci artykułów light są zmuszeni dodawać do nich substancje imitujące lub wzmacniające ich smak. Często zdarza się, że tłuszcz zastępowany jest większą ilością syntetycznych cukrów, takich jak aspartam. W rezultacie produkty „lekkie” w porównaniu do ich klasycznych odpowiedników poddawane są o wiele dłuższej obróbce technologicznej.

Czy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu wspomagają odchudzanie?

Wiele osób błędnie uważa, że wszystkie produkty „light” są mniej kaloryczne. Powoduje to, że sięgamy po nie zbyt często, co przekłada się nie na utratę masy ciała, ale na jej wzrost. Oprócz tego tłuszcz to ważny składnik, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a w szczególności za zapewnienie uczucia sytości. W konsekwencji nawet 2 batony light nigdy nie będą tak syte, jak ich pełnowartościowy odpowiednik.

Produkty zawierające 0% tłuszczu są również pozbawione cennych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E i K. Co więcej, zastępując artykuły ich wersją light, uczymy się nieprawidłowych wzorców żywieniowych, ponieważ powielamy niewłaściwe nawyki, pozornie myśląc, że dopisek „light” sprawia, że żywność staje się zdrowsza i jednocześnie lepsza dla naszego organizmu.

Kluczem do zmiany jadłospisu i zdrowego odchudzania jest zatem sporządzenie zbilansowanego menu bogatego we wszystkie niezbędne dla organizmu substancje, także tłuszcze. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, niezależnie od tego, czy jest to zmiana niezdrowych nawyków czy utrata kilku kilogramów, znaczenie będzie mieć nie ograniczenie tłuszczu i innych składników, ale spożywanie ich zgodnie z kalorycznością odpowiadająca naszym indywidualnym potrzebom.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.