Przeszczep włosów – na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Przeszczepianie włosów to często ostania deska ratunku dla osób chcących cieszyć się bujną czupryną, kiedy wszelkie inne metody zawiodą. Jest to jednak zabieg nie tylko kosztowny, ale i wymagający czasu, aby zobaczyć jego efekty. Co należy wiedzieć o przeszczepie włosów? Na czym polega, kiedy go wykonać? Odpowiadamy w poniższym artykule. 

Przeszczepianie włosów – na czym polega zabieg?

Transplantacja włosów to rodzaj zabiegu wykonywanego w miejscowym znieczuleniu przez doświadczonych lekarzy. Trwa on zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu godzin – wiele zależy od ilości mieszków włosowych, które będą przeszczepiane pacjentowi. W przypadku tego rodzaju zabiegu wyróżnia się dwie najpopularniejsze techniki: FUE i FUT. Pierwsza z nich, czyli przeszczep włosów metodą FUE, to metoda przeszczepu włosów polegająca na pobraniu z części potylicznej pacjenta tzw. grafów, czyli pojedynczych mieszków włosowych. Następnie są one przenoszone na obszary głowy częściowo lub całkowicie łyse. Do głównych zalet tej metody zaliczają się przede wszystkim niewielka inwazyjność, a także krótszy okres rekonwalescencji po zabiegu. Druga metoda, zwana FUT, to ręczny przeszczep włosów, polegający na przeniesieniu mieszków łącznie z fragmentem skóry, który pobrany został z tyłu głowy pacjenta. Zabieg ten wymaga wykonania przez lekarza szwów, jednak chociaż jest bardziej inwazyjny od poprzedniej metody, niekiedy może okazać się jedynym możliwym rozwiązaniem. 

Kiedy warto zdecydować się na przeszczep włosów?

Z częściowym bądź całkowitym łysieniem z roku na rok mierzy się coraz większa liczba osób. Chociaż jeszcze do niedawna problem dotyczył głównie mężczyzn, obecnie i duża liczba kobiet doświadcza nadmiernego wypadania włosów. Przyczyn tego stanu można wyróżnić wiele: może on wynikać zarówno z nieprawidłowej diety, nadmiernej ilości stresu, jak i problemów hormonalnych. Łysienie bywa też częstym objawem niektórych chorób oraz skutkiem ubocznym medycznych terapii, przeprowadzanych między innymi podczas leczenia nowotworów. Niekiedy skłonność do nadmiernej utraty włosów dziedziczymy też po bliskich, z czym równie trudno się pogodzić. W wielu przypadkach to właśnie przeszczepianie włosów staje się ostatnią deską ratunku, dzięki której z powrotem można cieszyć się gęstą, piękną czupryną. Najczęściej, jako wskazania do wykonania zabiegu przeszczepu włosów wymienia się łysienie androgenowe, pourazowe, a także łysienie spowodowane oparzeniami czy stanami zapalnymi skóry. Wbrew pozorom, transplantacja włosów zaliczana jest do bezpiecznych zabiegów. Ryzyko powikłań i występowania infekcji po jego wykonaniu jest wyjątkowo niskie, podobnie jak ryzyko odrzucenia przeszczepu. 

Po jakim czasie efekty przeszczepu włosów stają się widoczne?

Warto pamiętać, że przeszczepianie włosów to zabieg wymagający od pacjenta cierpliwości nie tylko podczas jego wykonywania. Mieszki włosowe przeszczepione przez specjalistę pozostają na miejscu przez kilka tygodni, jednak następnie wypadają, co w tym przypadku jest całkiem naturalne. Chcąc zaobserwować pierwsze efekty po zabiegu transplantacji włosów, trzeba poczekać nawet 4-5 miesięcy. Mogą być one jednak nieznaczne, gdyż ostateczny efekt zabiegu pacjent zaobserwować może dopiero po ok. 9 miesiącach od momentu jego wykonania. Na samym początku włosy są dość cienkie – dopiero z czasem będą stawać się grubsze, czyniąc czuprynę bardziej bujną. Zabieg przeszczepiania włosów wymaga czasu i stanowi sporą inwestycję, jednak w niektórych przypadkach stanowi jedyne wyjście. Kiedy pozostałe metody zawodzą, warto zwrócić się po pomoc do doświadczonych specjalistów ze sprawdzonej kliniki, aby móc cieszyć się pięknymi, naturalnie wyglądającymi i własnymi włosami. 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.