Próchnica – co ją wywołuje i jak jej skutecznie zapobiegać?

Próchnica jest najczęstszą chorobą, która dotyka nasze zęby. Na jej pojawienie się narażeni są zarówno dorośli, jak i dzieci – próchnicy ulegają bowiem nie tylko zęby stałe, ale także mleczaki. Mimo tego, że psucie się zębów jest powszechnie występującym problemem stomatologicznym, próchnicy możemy jednak skutecznie zapobiegać. Pozwoli to nie tylko uniknąć bólu, który wywołuje próchnica w zaawansowanym stadium, ale także kosztownego leczenia, a także trwałej utraty zębów.

Przyczyny próchnicy. Co powoduje psucie się naszych zębów?

W jamie ustnej każdego człowieka na stałe bytuje ponad 50 mld bakterii. Większość z nich nie jest szkodliwa, jednak zdarzają się wśród nich takie, które bezpośrednio przyczyniają się do powstawania próchnicy. Psucie się zębów dotyczy ludzi w każdym wieku – według statystyk dotyka nawet 95% osób dorosłych i tyle samo dzieci i młodzieży. Na rozwój próchnicy szczególnie narażeni są najmłodsi – psuciu się zębów mlecznych sprzyja bowiem ich słabsza mineralizacja, a także spożywanie słodzonych produktów oraz zaniechania w zakresie higieny zębów i jamy ustnej.

Próchnica jest chorobą zębów, która powoduje stopniowe odwapnianie i rozpad twardych tkanek zęba. Nieleczona, prowadzi do utraty zęba, może także powodować wiele innych, nie mniej dotkliwych konsekwencji zdrowotnych, w tym m. in. reumatyzm, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, a także problemy z oczami i żyłami, o bolesnych dolegliwościach w obrębie jamy ustnej nie wspominając. Z tego powodu próchnicy zdecydowanie warto zapobiegać. Możemy jej skutecznie przeciwdziałać, wdrażając w życie działania, które zaleca każdy stomatolog w Krakowie. Oto one!

Co robić, aby chronić zęby swoje i swoich bliskich przed próchnicą?

O zęby należy dbać od samego początku. W związku z tym, rodzice muszą zacząć troszczyć się o ząbki swojej pociechy już w momencie, kiedy w jego buźce pojawi się pierwszy z nich. Warto wybrać się na wizytę stomatologiczną w gabinecie między 6. a 12. miesiącem życia dziecka, sprawdzić stan jego uzębienia oraz uzyskać stosowne rekomendacje odnośnie domowej profilaktyki próchnicy. Warto wiedzieć, że na jej rozwój najbardziej narażone są dzieci spożywające mleko modyfikowane aniżeli te karmione piersią.

Warto także wdrożyć zdrowe nawyki. Obejmują one przede wszystkim regularne mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku), ograniczenie spożywania produktów z wysoką zawartością cukru i substancji słodzących, a także regularne wymienianie szczoteczek i akcesoriów do zębów (co ok. 3 miesiące). W dbaniu o zęby pomocne okaże się także rzucenie palenia oraz dokładne mycie zębów, zwłaszcza wieczorem. Oprócz szczoteczki, warto korzystać z nici dentystycznych, irygatorów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Ostatnim, nie mniej istotnym krokiem jest także regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego – stomatolog w Krakowie jest bowiem w stanie wykryć próchnicę już na wczesnym etapie jej rozwoju oraz od razu wdrożyć stosowne leczenie, chroniąc nas tym samym przed bólem, kosztownym leczeniem, a nawet utratą zęba.

Artykuł powstał we współpracy z kliniką DentoCentrum – Twój stomatolog w Krakowie.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.