Objawy zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi to hiperglikemia. Problem ten może wskazywać na to, że pacjent jest chory na cukrzycę, ale nie musi. Jest to jednak przede wszystkim jeden z głównych elementów diagnostyki i monitorowania przebiegu cukrzycy. W naszym artykule dokładniej opisujemy, co to jest i jakie mogą być przyczyny hiperglikemii oraz z jakimi może się ona wiązać objawami.

Co to jest hiperglikemia?

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi jest nazywany hiperglikemią lub przecukrzeniem. Do stwierdzenia hiperglikemii konieczne jest wykonanie u pacjenta badania krwi na czczo. Podwyższony poziom glukozy we krwi stwierdza się wówczas, gdy wynosi on powyżej 100-126 mg/dl. Jeżeli taka wartość utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy może to być wyraźny sygnał, że pacjent jest chory na cukrzycę i niezbędne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia oraz zmiana trybu życia. W przeciwnym wypadku nieleczona choroba może szybko doprowadzić do powstania wielu poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do uszkodzenia niektórych organów.

Dokładne wskazania, które mogę być dowodem na to, że pacjent jest chory na cukrzycę, opisał nam nasz rozmówca, lekarz specjalista z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:

Poziom stężenia glukozy we krwi może zależeć od wielu czynników. Niekoniecznie więc hiperglikemia może być objawem, który jest wystarczającym objawem do zdiagnozowania u pacjenta choroby i na konieczność szybkiego rozpoczęcia leczenia. Sama hiperglikemia jest diagnozowana już u pacjentów, u których przez dłuższy czas stężenie glukozy we krwi jest na poziomie powyżej 60-99 mg/dl. O poważnych problemach można jednak mówić dopiero po przekroczeniu poziomu 200 mg/dl. Nieznacznie zwiększony poziom glukozy we krwi może być powiązany np. z takimi czynnikami jak wiek, płeć oraz historia chorób u pacjenta.

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi mogą być różne. Najczęściej tego typu problemy są związane niepoprawnie leczoną cukrzycą. Hiperglikemia może być np. spowodowana przyjmowaniem nieodpowiednich dawek insuliny lub stosowaniem insuliny nieaktywnej. Podwyższenie poziomu cukru we krwi może być też spowodowane nagłym odstawieniem insuliny lub leków hipoglikemizujących, które stosuje się w trakcie leczenia niektórych chorób i stanów zapalnych, w których organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na insulinę. Powstaniu hiperglikemii może sprzyjać także przyjmowanie innych rodzajów leków. Takie działanie mogą mieć np. niacyna i epinefryna, niektóre leki przeciwpsychotyczne, a nawet tabletki i syrop przeciwkaszlowy.

Problem z podwyższonym poziomem cukru we krwi może być też spowodowany niewłaściwie zbilansowaną dietą. Czynnikami, które mogą wpływać na powstanie hiperglikemii są przede wszystkim zbyt obfite posiłki i nadmierna ilość znajdujących się w nich węglowodanów. Problemy z hiperglikemią częściej występują też u osób, które są za mało aktywne fizycznie.

Objawy hiperglikemii

Najczęstszymi objawami zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi są duże pragnienie i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy. Jeżeli nagle zauważyło się u siebie tego typu objawy, najlepiej jak najszybciej jest się umówić do lekarza na pomiar poziomu cukru we krwi.

To nie są jednak jeszcze wszystkie możliwe objawy hiperglikemii. U pacjentów, którzy mają takie problemy dużo częściej występują bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Często również dochodzi u nich do problemów ze wzrokiem. Oprócz tego u osób z hiperglikemią może dochodzić do szybkiej utraty masy ciała. Charakterystycznym objawem jest również brak energii do wykonywania codziennych czynności oraz duża senność.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.