Objawy zapalenia zatok – jak pomóc sobie w bólu?

Zadaniem zatok jest wytwarzanie wydzieliny, która następnie nawilży i oczyści wdychane przez Ciebie powietrze. Często jednak dochodzi do ich zapalenia, które może przybierać różne formy i dawać uciążliwe objawy. Nieleczona infekcja prowadzi często do poważnych konsekwencji, dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy zapalenia zatok oraz jak je leczyć, by nie dopuścić do nasilenia się problemów zdrowotnych. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Objawy zapalenia zatok – jak je rozpoznać?

Zapalenie zatok to nic innego jak stan zapalny, który można podzielić na trzy typy:

ostry – trwa około 3 tygodnie,

przewlekły – czyli długotrwały,

nawracający – pojawia się co najmniej 4 razy w roku.

Przyczyny zapalenia zatok są różne; od wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, po te mniej oczywiste, takie jak polipy w nosie, skrzywiona przegroda nosowa czy przerost migdałka gardłowego. Warto jednak wiedzieć, jakie są jego symptomy, by móc zastosować odpowiednie leki na zatoki lub inne formy leczenia.

Najczęstsze objawy zapalenia zatok to katar, uczucie zatkanego nosa i bóle głowy w okolicy brwi. Choć pozornie symptomy te nie wydają się groźne, to warto działać, kiedy tylko je u siebie dostrzeżesz! Ignorowanie zapalenia zatok może się skończyć zaatakowaniem także ucha, gardła czy kości, jak również migreną czy ropniami oczodołów, a nawet zapaleniem opon mózgowych. Jeśli więc poczujesz, że objawy nasilają się rano, twarz stała się wrażliwa na dotyk, a ból jest zlokalizowany w okolicach brwi, oczu i policzków, to nie czekaj – od razu przejdź do działania.

Jak wyleczyć zatoki?

Przy początkowych objawach zapalenia możesz kupić gotowy lek na ból zatok w postaci tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie czy kropli do nosa, a także skorzystać z zestawów irygacyjnych służących do oczyszczania tej okolicy. W wyborze odpowiedniego preparatu z pewnością pomoże Ci farmaceuta. Jeśli jednak objawy są silne i trwają długo, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Warto również wiedzieć, jak wyleczyć zatoki domowymi sposobami, by móc odczuć ulgę, kiedy nie możesz jechać w danym momencie do apteki, a nie posiadasz w domu żadnego z wcześniej wymienionych preparatów. Najlepszymi sposobami są:

  • Inhalacje solą, ziołami lub olejkami eterycznymi,
  • oczyszczanie nosa za pomocą soli fizjologicznej,
  • nawilżanie organizmu od wewnątrz (np. pijąc napar z lipy),
  • masaże wodne (czyli masowanie strumieniem wody okolic zatok),
  • picie naparów ziołowych (np. z malin) 3 razy dziennie,
  • przygotowanie własnego syropu z tymianku,
  • przygotowanie nalewki czosnkowej z kwiatami dziewanny,
  • ciepłe okłady (np. woreczkiem z solą lub przygrzanym w piekarniku czy mikrofali, z grochem),
  • stosowanie nawilżacza powietrza z olejkiem eterycznym,
  • wmasowywanie olejków w okolice zatok.

Mając w domu któryś z tych produktów codziennego użytku, możesz dać sobie ulgę od bólu zatok, ale także pomóc sobie w innych dolegliwościach. Nie tylko tych związanych z katarem czy bólem głowy, bowiem zioła, odpowiednie nawodnienie i masaże często korzystnie wpływają na ludzki organizm w sposób ogólny. Pamiętaj także o higienie nosa, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem, ponieważ osoby zmagające się z uczuleniami wziewnymi są najczęściej narażone na zapalenie zatok.

Jak zapobiegać zapaleniu zatok?

Nie należy zapominać, że najważniejsza jest profilaktyka, czyli działania zapobiegające tej uciążliwej dolegliwości. Wystarczy, że będziesz zakładać grubą czapkę w chłodniejsze dni (dopilnuje ona dogrzania okolic zatok) oraz zadbasz o odpowiedni poziom wilgoci w swoim mieszkaniu. Nawadniaj też organizm oraz unikaj zanieczyszczonego powietrza!

Choć zapalenie zatok to uporczywa dolegliwość, stosowanie odpowiednich preparatów i edukacja w kwestii profilaktyki i leczenia, może pomóc pozbyć się bólu bez wychodzenia z domu. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzesz specjalistyczne preparaty, czy specyfiki domowej roboty – skontaktuj się z lekarzem jeżeli nie odczujesz poprawy!

materiał partnera

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.