Objawy, rozpoznanie i leczenie torbieli na jajnikach

Wiele kobiet z niepokojem podchodzi do tematu torbieli na jajnikach. Tymczasem powstawanie cyst to dosyć częste zjawisko i nie zawsze są to zmiany patologiczne, wymagające leczenia. Warto wiedzieć, czym są torbiele, jakie są ich rodzaje i jak można je wykryć. Przeczytaj, kiedy może powstać torbiel na jajniku i dlaczego należy regularnie wykonywać USG przezpochwowe.

Czym są torbiele, które powstają na jajnikach?

Torbiele łatwo rozpoznać: wyglądają jak pęcherzyki wypełnione płynem. Mogą powstawać na jajnikach z różnych przyczyn, najczęściej po prostu wchłaniają się po pewnym czasie, nie dając żadnych objawów. Zdarza się jednak, że torbiel ma charakter patologiczny i wymaga leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Torbiele wykrywa się zwykle w trakcie badania USG przezpochwowego – lekarz ocenia wygląd zmiany i jej wymiary.

Wyróżnia się następujące rodzaje torbieli na jajnikach:

  • torbiel pęcherzykowa – powstaje wtedy, gdy pęcherzyk Graffa nie pęknie, uwalniając komórkę jajową, tylko zacznie się rozrastać, wypełniając płynem,
  • torbiel ciałka żółtego – jeśli pęcherzyk Graffa pęknie, pozostawiając ciałko żółte, ono także może przekształcić się w torbiel,
  • torbiel krwotoczna – może powstać wtedy, gdy pękający pęcherzyk znajduje się blisko naczynia krwionośnego,
  • torbiel endometrialna (czekoladowa) – endometrium to błona śluzowa wyścielająca wnętrze macicy. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium przemieszczają się po organizmie – mogą zagnieździć się na jajnikach, tworząc torbiele wypełnione krwią,
  • torbiel dermoidalna (skórzasta) – zawiera np. komórki tłuszczowe,
  • wielotorbielowatość – występuje w przebiegu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Na jajnikach powstaje wiele torbieli, które mogą zaburzać ich pracę.

Małe torbiele mogą nie dawać żadnych objawów, natomiast większe, mierzące kilka centymetrów, powodują z reguły dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Duże torbiele mogą też uciskać sąsiadujące narządy, np. pęcherz moczowy. Warto zwrócić uwagę na ewentualne zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz plamienia występujące między miesiączkami – objawy te mogą świadczyć o obecności torbieli na jednym lub obu jajnikach.

Jak leczy się torbiele na jajnikach?

Sposób postępowania z torbielami na jajnikach zależy od ich rodzaju, rozmiarów oraz umiejscowienia. USG dróg rodnych można wykonać np. w Gabinecie Ginekologicznym Dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku. Torbiele czynnościowe (pęcherzykowe, ciałka żółtego) poddaje się obserwacji, ponieważ z reguły wchłaniają się samoistnie. Lekarz może zalecić stosowanie terapii hormonalnej (np. torbiele czynnościowe, zespół policystycznych jajników). Torbiele duże oraz patologiczne (np. dermoidalne, endometrialne) leczy się chirurgicznie, najczęściej metodą laparoskopową. Kluczowe znaczenie ma dokładne zbadanie zmiany oraz określenie jej charakteru kancerogennego.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.