Łysiczka lancetowata – jak ją rozpoznać?

Psylocybina to substancja, która znajduje bardzo szerokie terapeutyczne zastosowanie. Poprawia stan psychiczny pacjentów, łagodząc lęki związane np. z chorobą nowotworową. Wymiernie wpływa także na zażegnanie myśli samobójczych u osób cierpiących na przewlekłą depresję. Ponadto może okazać się bardzo pomocna w walce z uzależnieniem od nikotyny. Gdzie znajduje się psylocybina. Odpowiedzią pozostają grzyby halucynogenne, a przede wszystkim – łysiczka lancetowata. Ten gatunek grzybów, spośród innych zawierających substancje psychoaktywne, pozostaje najłatwiejszy do rozpoznania i znalezienia. A zatem – jak działa i jak wygląda łysiczka lancetowata? Wreszcie – na jakich terenach możemy spotkać łysiczkę?

  • Łysiczka lancetowata – gatunek grzybów zawierający substancje psychoaktywne
  • Jak wygląda łysiczka lancetowata?
  • Gdzie łysiczka lancetowata występuje naturalnie?

Łysiczka lancetowata – gatunek grzybów zawierający substancje psychoaktywne

Wśród grzybów halucynogennych, które spotkać możemy w Polsce, najczęściej wymienia się kołpaczka motylkowatego, kołpaczka dzwonkowatego oraz łysiczkę lancetowatą. Ten ostatni gatunek pozostaje najbardziej bogaty w psylocybinę. To substancja, którą możemy wykorzystać do walki z nawracającymi stanami lękowymi spowodowanymi zmaganiem się z ciężką chorobą. Świetnie sprawdzi się również w poprawie stanu psychicznego po doświadczonych traumach. Ponadto może stanowić skuteczny środek w walce z uzależnieniem od nikotyny. Warto wspomnieć, że choć łysiczka lancetowata nie została wymieniona jako środek zakazany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, to nielegalne pozostaje posiadanie grzybów zawierających psylocybinę, jak również ich dystrybucja.

Jak wygląda łysiczka lancetowata?

Jak wygląda grzyb, o którym mowa? Kapelusz łysiczki lancetowatej zmienia swoje ubarwienie w zależności od poziomu wilgotności. Gdy jest wysoka, kapelusz przybiera barwę brązową lub ciemnooliwkową, dodatkowo wydzielając warstwę charakterystycznego śluzu. Gdy zrobi się sucho, kapelusz pozostaje gładki, przybierając kolor biały, żółtawy, a niekiedy także oliwkowozielony. Jego średnica wynosi od 0,5 do 1,5 cm, wysokość od 1 do 2. Nóżka tego gatunku grzybów psylocybinowych jest dość zmukła, a jednocześnie twarda i elastyczna, ma kolor kremowy, jasnożółty lub brązowawy. Podczas gdy u podstawy przechodzi w barwę niebieską z białymi kropeczkami. Trzon łysiczki zawiera miąższ blady, biały, pozbawiony smaku. 

Gdzie łysiczka lancetowata występuje naturalnie?

Łysiczkę lancetowatą nie jest grzybem leśnym. Rośnie głównie na wiejskich polanach, łąkach i opuszczonych pastwiskach. Znajdziemy je najczęściej w niewielkich grupkach w trawie, miejscach podmokłych, rzadziej suchych, często w okolicach wiejskich ścieżek.

materiał gościnny 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.