Kwasy omega-3 – w jakich produktach się znajdują?

Żywność i zdrowa dieta to jeden ze sposobów na zachowanie naszego organizmu w dobrym zdrowiu. Warto pamiętać, że spożywanie większej ilości ryb jest jednym ze sposobów, w jaki większość z nas może poprawić naszą dietę – i nasze zdrowie. Wiele badań dotyczących korzystnych kwasów tłuszczowych omega-3 koncentruje się na rybach jako głównym źródle. Łosoś, sardynki, tuńczyk, a nawet skorupiaki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ale zaleca się zwiększenie spożycia wszystkich rodzajów ryb i owoców morza. Gdzie jeszcze można znaleźć kwasy omega-3? Produkty go zawierające go to nie tylko ryby!

Kwasy omega-3 – produkty pochodzenia morskiego 

Wśród produktów bogatych w naturalne kwasy omega-3 na czele listy znajdują się ryby tłuste. Należą do nich m. in. łosoś, anchois, sardynka, śledź, makrela, pstrąg tęczowy, tuńczyk czy halibut. Kwasy omega-3 znajdują się również w suplementach. Kwasy omega-3 w Calan Oil pochodzą z widłonoga. 

Czy osoby na dietach wegetariańskiej i wegańskiej mogą spożywać naturalne kwasy omega-3? Produkty, w których można je znaleźć, to również produkty dopuszczalne w dietach wykluczających mięso i produktu pochodzenia zwierzęcego. Należą do nich: 

Nasiona chia

Nasiona chia są doskonałym roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 ALA. Są również bogate w błonnik i białko. Można ich używać jako składnika muesli, sałatek lub koktajli lub mieszać je z mlekiem lub jogurtem, aby zrobić pudding chia. Mieszanie nasion chia z wodą tworzy również substytut jajka, z którego mogą korzystać weganie.

Siemię lniane

Siemię lniane to jedne z najzdrowszych nasion, jakie ludzie mogą jeść. Są bogate w wiele składników odżywczych: włókno, białko, magnez, mangan. Podobnie jak w przypadku nasion chia, można mieszać nasiona lnu z wodą, aby stworzyć wegański zamiennik jajka. Łatwo jest również włączyć je do diety, dodając je do płatków owsianych, płatków śniadaniowych lub sałatek.

Edamame

Fasola edamame to niedojrzałe ziarna soi, które są szczególnie popularne w Japonii. Są to nie tylko bogate w kwasy omega-3 produkty, ale również doskonałe źródło białka roślinnego. Gotowana lub gotowana na parze fasola edamame świetnie sprawdza się w sałatce lub jako dodatek.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.