Jakie ćwiczenia wykorzystuje się do terapii dziecka z wadą słuchu?

Narząd słuchu służy nie tylko do odbioru dźwięków, ale również orientacji w otoczeniu, a także zachowania równowagi. Pełni więc ważną rolę w życiu każdego z nas. W przypadku dzieci z wadą słuchu nad zmysłem tym można pracować, aby uaktywnić resztki słuchu, a tym samym wesprzeć rozwój m.in. mowy. Do terapii dzieci niedosłyszących wykorzystuje się natomiast szereg ćwiczeń językowo-słuchowych.

Trening słuchowy u dzieci z wadą słuchu

W skład zespołu terapeutycznego wchodzą: lekarz, psycholog oraz logopeda. Lekarz ocenia stopień defektu, a jeśli to konieczne wdraża leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny. Psycholog dokonuje diagnozy poszczególnych funkcji psychicznych i na ich podstawie wprowadza różne formy terapii. Ostatnim specjalistą jest logopeda, którego zadaniem jest prowadzenie treningu słuchowego. Dzięki temu możliwe jest uaktywnienie i wykorzystanie resztek słuchowych, a tym samym nauczenie dziecka jak efektywnie je wykorzystać do lepszej orientacji w przestrzeni oraz rozwoju mowy.

Terapia dziecka z wadą słuchu ma na celu poprawę wrażliwości i uwagi słuchowej oraz rozwijania zainteresowania dźwiękami. Dodatkowo ćwiczenia uczą dziecko, jak odróżniać dźwięki (ich natężenie, wysokość, czas trwania), jak skutecznie ustalać ich źródło, a także jak na nie odpowiednio reagować. Co warto podkreślić, efekty zależą nie tylko od wspólnego działania specjalistów, ale również zaangażowania rodziców. Warto więc poznać ćwiczenia, które wykorzystuje się do terapii dzieci niedosłyszących, aby móc zastosować je w domu.

Ćwiczenia językowo-słuchowe dla dzieci z niedosłuchem

Podstawowym ćwiczeniem dla dzieci z wadą słuchu jest zapytanie, co aktualnie słychać. Zwykle są to odgłosy dnia codziennego: radio, szczekający pies, przejeżdżające samochody. Ćwiczenia można urozmaicić poprzez zabawę i poprosić dziecko o odgadywanie dźwięków wówczas, kiedy nie widzi, co robi rodzic. Opiekun może w tym czasie wykonywać różne czynności: bawić się kluczami, rozdzierać papier. Mogą to być również ćwiczenia na rozróżnianie długości dźwięku, jego natężenia lub ćwiczenia rytmiczne.

Wsparciem zarówno logopedów, jak i rodziców mogą być programy komputerowe, dostępne w ofercie Wydawnictwa KomlogoMateriały dźwiękowo-obrazkowe stymulują aparat słuchowy, a jednocześnie są dla dzieci zabawą – dlatego maluchy chętniej podejmują się ćwiczeń. Dzięki stopniowaniu trudności zadania można dopasować do wieku i umiejętności dziecka, a także wielokrotnie powtarzać, dzięki czemu dziecko z wadą słuchu może poznać wspaniały świat dźwięku.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.