Jak uzyskać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne to pomoc finansowa przysługująca osobie, która została zmuszona do rezygnacji z pracy zarobkowej przez obowiązki wynikające z opieki nad osobą z niepełnosprawnością. W obecnym roku kalendarzowym zwiększyła się kwota tego świadczenia. Obecnie wynosi 2458 zł, przysługujące na czas nieokreślony. Co trzeb zrobić, aby otrzymać świadczenie. Oczywiście złożyć stosowny wniosek, licząc na pozytywne rozpatrzenie ze strony komisji. W praktyce okazuje się, że aż 90% wniosków zostaje odrzuconych, głównie przez błędy formalne, wynikające z błędnego wypełnienia formularza, a także przez niejasne wyjaśnienie stosunków pracy. Przed złożeniem warto więc powierzyć zadanie sprawdzenia poprawności wniosku specjalistom w tej dziedzinie. Z fachową pomocą zwiększasz swoje szanse na uzyskanie świadczenia.

  • Świadczenie pielęgnacyjne – ile wynosi i jak się o nie starać?
  • Złożenie wniosku z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • Specjalistyczna pomoc w wypełnianiu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne – ile wynosi i jak się o nie starać?

Z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego może skorzystać osoba, która zrezygnowała z zatrudnienia ze względu na konieczność opiekowania się bliskim z niepełnosprawnością. Wysokość świadczenia podlega corocznej waloryzacji wynagrodzenia minimalnego. W roku 2023 kwota świadczenia pielęgnacyjnego została ustalona na 2458 zł. Świadczenie to przysługuje na czas nieokreślony, jednak jego uzyskanie wiąże się z szeregiem obowiązków formalnych, które musimy dopełnić. Podstawową kwestią pozostaje wniosek. Niestety ok. 90% z nich zostaje odrzuconych przez komisje weryfikacyjne. Powodem są przede wszystkim błędy formalne w formularzu, a także nieprecyzyjne wykazywanie stosunków zatrudnienia lub innej pracy, które wiążą osobę starającą się o finansowanie. Dlatego tak istotna pozostaje fachowa pomoc specjalistów, którzy pomogą przygotować wniosek i całą niezbędną dokumentację. O ich usługach przeczytają Państwo na stronie nalezysie.pl.

Złożenie wniosku z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

O świadczenie mogą starać się m.in. rodzice osoby wymagającej opieki, małżonkowie, dzieci opiekujące się niepełnosprawnymi rodzicami, rodzeństwo, dziadkowie, opiekunowie faktyczni czy członkowie rodzin zastępczych. Jeżeli osoby te zrezygnowały z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad bliskim z orzeczoną niepełnosprawnością, należy im się świadczenie pielęgnacyjne, które pozwoli na choć częściowe zrekompensowanie luk w domowym budżecie, wynikających z rezygnacji z pracy zarobkowej. Wniosek jest dostępny do pobrania na stronach urzędów miasta, gminy, instytucji rozliczających świadczeni rodzinne. Do wniosku należy załączyć skrócony opis aktu urodzenia w przypadku dzieci, a także orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności. Korzystne dla wnioskodawcy może okazać się zaświadczenie, zawarte w orzeczeniu, o konieczności stałego współudziału w procesie leczenia lub rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.

Specjalistyczna pomoc w wypełnianiu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne

Wiele osób, które zrezygnowały z pracy przez konieczność długotrwałej opieki nad bliskimi, nie zdaje sobie sprawy z zakresu praw i świadczeń, które im przysługują. Często pozostają one na zasiłku opiekuńczym, kwotowo niższym od świadczenia pielęgnacyjnego. Niestety zdarza się, że komisje weryfikujące wnioski celowo opiniują je negatywnie. Należy Się to profesjonalni doradcy, od lat zajmujący się kwestiami weryfikacji wniosków o świadczenia i zapomogi, którzy przeanalizują Twoją sprawę, poszukując możliwości pomocy i ułatwienia drogi do otrzymania pomocy finansowej.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.