Jak radzić sobie z agresywnym seniorem?

Seniorzy wykazujący na co dzień agresywne zachowania bardzo często potrafią uprzykrzyć życie osoby nimi się opiekującej. Nie oznacza to jednak, iż należy pozostawać wobec tego obojętnym. Gdzie leży źródło problemu oraz jak poradzić sobie z agresywnym podopiecznym? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Dlaczego senior jest agresywny?

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest pełna wyzwań i sytuacji, z jakimi być może część z was dotąd nie miała do czynienia. Nie da się ukryć, iż współpraca z tzw. trudnym seniorem nie należy do najłatwiejszych. Agresja i nietypowe dla seniora zachowania wymagają odpowiedniego podejścia. Bagatelizowanie problemu czy przysłowiowe zamiatanie go pod dywan niczemu dobremu nie służy. Prędzej czy później będziecie musieli zmierzyć się z problemem i podjąć decyzję o dalszej współpracy.

Zanim jednak to nastąpi, warto zapoznać się z kwestią agresji u seniorów i postarać się zrozumieć jej podłoże. Otóż osoby starsze zmagające się z poważnymi chorobami bardzo często reagują nieadekwatnie do sytuacji, a co za tym idzie, mogą niekiedy wykazywać agresywne zachowania. Zwykle jest to związane z poczuciem zagubienia i zagrożenia, co więcej – brak akceptacji własnego stanu zdrowia nie sprzyja ich ogólnemu samopoczuciu. Oczywiście nie należy tłumaczyć irracjonalnych i nieprzewidywalnych zachowań. Wręcz przeciwnie! 

Praca dla opiekuna w Niemczech nie zawsze jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać, tym samym nakłada na przyszłych pracowników multum wyzwań. Zobaczcie, jak skutecznie radzić sobie z agresją u osoby starszej.

Rozmowa to klucz

Chyba nie musimy was przekonywać o tym, że dobra relacja z podopiecznym ma ogromne znaczenie dla całej współpracy, nieprawdaż? Aby jednak nawiązać więź opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, należy zadbać o odpowiednią komunikację oraz zrozumienie własnych potrzeb. Jeżeli dopiero podjęliście pierwszy kontrakt jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zwróćcie szczególną uwagę na sposób mówienia. Niezależnie od nastroju podopiecznego nie unoście głosu. Tym sposobem osiągnięcie rezultat daleki od pożądanego, a obopólna relacja z seniorem z pewnością nie ulegnie poprawie. Należy mówić spokojnie i powoli tak, aby senior zrozumiał, co w rzeczywistości pragniecie mu przekazać. W razie nieprzyjemnej sytuacji warto także wytłumaczyć, dlaczego konkretne zachowanie nie będzie akceptowane oraz jak możecie wspólnie rozwiązać problem. To powinno pomóc!

Zadbaj o mowę ciała

Niewerbalne komunikaty mają niekiedy największe znaczenie. Co za tym idzie? W trakcie sprzeczki z podopiecznym powinniście nie tylko unikać krzyku, lecz także zwrócić uwagę na swoją mowę ciała. Niekiedy zupełnie nieświadomie zaczynamy podnosić ręce czy pochylać się w stronę rozmówcy. Sygnały te mogą bowiem sprawić, iż omawiany problem ulegnie eskalacji. Należy mówić zdecydowanym tonem i przyjąć wyprostowaną pozycję. I choć może stanowić to spore wyzwanie zwłaszcza w początkowej fazie, z czasem nawyki te pozwolą wam załagodzić każdy spór.

Pamiętajcie również, by eliminować źródło problemu. Jeśli senior reaguje agresją na dany temat, przy następnej okazji postarajcie się uniknąć poruszania go.

Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym

Niekiedy przyczyną agresywnych zachowań u seniorów jest coś znacznie poważniejszego. Jeżeli powyższe wskazówki nie podziałały, tym samym podopieczny wciąż przejawia agresję – należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Być może źródło problemu leży gdzieś indziej… Seniorzy często reagują w sposób irracjonalny na skutek rozwijających się chorób o podłożu neurologicznym. Choroba Alzheimera czy demencja starcza objawiają się właśnie poprzez agresywne zachowania. Pod żadnym pozorem tego nie bagatelizujcie.

Praca opiekunki w Niemczech wiążę się z czymś więcej aniżeli tylko z atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia czy możliwościami rozwoju. Czekać na was będą różnego rodzaju wyzwania, które są częstym elementem tej pracy. Kluczowe w tym wypadku jest wasze podejście oraz umiejętność radzenia sobie z zaskakującymi sytuacjami!

materiał partnera

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.