Jak pozbyć się zakwasów? Podpowiadamy!

Bóle mięśniowe pojawiające się następnego dnia po intensywnym wysiłku to coś, czego doświadczyła praktycznie każda osoba na świecie. Są jednak sposoby na zakwasy, które łagodzą nadwyrężone mięśnie i negatywne skutki zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Jakie? O tym piszemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

  1. Zakwasy – podstawowe informacje
  2. Ból mięśni a wysiłek fizyczny
  3. Czy zakwasów można uniknąć? Co działa na obolałe mięśnie?

Bolące mięśnie to dolegliwość, której można uniknąć dzięki właściwie zaplanowanym treningom.

Zakwasy – podstawowe informacje

Zakwasy (zespół opóźnionego bólu mięśniowego) to ból, który zazwyczaj pojawia się od 24 do 72 godzin po wysiłku. Z drugiej strony warto pamiętać, że powszechnie panująca teoria o tym, że ból wywołuje nagromadzony kwas mlekowy, jest błędna. Już 1-2 godziny po odbytym treningu kwas mlekowy zostaje wydalony z mięśni. Przeważnie jest transportowany z krwią do wątroby, w której jest zużywany do różnych procesów. Nie może więc wywoływać bólu, który pojawia się wiele godzin później.
Obecnie najczęściej przyjmowana jest teoria, która głosi, że ból powstaje przez mikrouszkodzenia mięśni. Napięte w trakcie ćwiczeń mięśnie podczas rozciągania ulegają mikrourazom – dochodzi do zerwania połączeń pomiędzy aktyną a miozyną (kurczliwe białka w mięśniu), przerywana jest błona, która otacza włókna mięśniowe. To te urazy objawiają się w postaci bólu, który potocznie jest nazywany zakwasami. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak pozbyć się zakwasów po intensywnym wysiłku fizycznym.

Ból mięśni a wysiłek fizyczny

Czy można biegać i podejmować wysiłek fizyczny, gdy ma się duże zakwasy? Zdecydowanie nie! Nawet jeżeli chcesz ćwiczyć te partie Twojego ciała, które nie są obolałe. Jeżeli zakwasy sprawiają, że niemal nie można się ruszać, dobrym rozwiązaniem jest po prostu zrezygnowanie z treningów na dwa lub trzy dni. Intensywne ćwiczenia w takiej sytuacji mogłyby tylko pogorszyć sprawę.
Czy zakwasy są szkodliwe dla organizmu? Na pewno nie są przyjemne. Z kolei wg. niektórych teorii są nawet czymś pożądanym. Dlaczego? Ponieważ mikrouszkodzenia stanowią dla organizmu impuls do regeneracji, a odbudowane mięśnie stają się silniejsze i wytrzymalsze! Osoby, które systematycznie podejmują trening siłowy i mają dobrze wyćwiczone mięśnie, po pewnym czasie nie mają już zakwasów albo muszą wykonać pracę o wiele większą niż wcześniej, by ponownie je odczuwać.

Czy zakwasów można uniknąć? Co działa na obolałe mięśnie?

Czy można uniknąć zakwasów? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Zakwasy przeważnie nie są miłymi skutkami treningów, dlatego jeśli chcesz ich uniknąć, wystarczy trenować w przemyślany sposób. Wiele osób pomija fakt, że wysiłek fizyczny należy zwiększać stopniowo i unikać zbyt dużego obciążenia na początku treningów. Treningi powinno się stopniować tak, by najpierw były lżejsze i przyzwyczajały organizm i mięśnie do wykonywania coraz cięższej pracy.
Intensywność podczas kolejnych treningów powinna wzrastać powoli. Istotny jest też właściwy plan treningowy. Każdy powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką. W końcu rozgrzane ciało ma polepszone ukrwienie oraz dotlenienie mięśni; są one tym samym lepiej przygotowane do dalszego wysiłku. Po wykonanych właściwie ćwiczeniach zawsze warto stosować rozciągające ćwiczenia, które rozluźniają. Taka kolejność pozwala nie tylko unikać zakwasów, ale także wielu niechcianych kontuzji i groźnych urazów.
Jeśli jednak nie udało się uniknąć zbyt intensywnego wysiłku i zakwasów, warto poznać sposoby, które złagodzą nieprzyjemności. W takiej sytuacji świetne działanie ma ciepło. Ciepła kąpiel w wannie, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych, które łagodzą bóle mięśni, jest wskazana w razie bólu po odbytym treningu. Bardzo dobrym sposobem na regenerację jest również sauna. Bardzo delikatne, spokojne ćwiczenia, które rozruszają bolące, zmęczone mięśnie, są niezłym sposobem na nieco szybsze pozbywanie się bólu. Oczywiście w razie silnego, dokuczliwego bólu, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować, możemy sięgnąć po maść na zakwasy oraz środki przeciwbólowe.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.