Jak postępować przy oparzeniu chemicznym oka?

Oparzenia oka zdarzają się znacznie rzadziej niż oparzenia skóry, jednak mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach, szczególnie jeśli zostały wywołane przez substancje chemiczne. Z tego powodu niezwykle istotna jest wiedza dotycząca sposobu reagowania, ponieważ szybka pomoc może niekiedy uratować wzrok. Z naszego artykułu dowiesz się, jak postępować przy oparzeniu chemicznym oka.

Jakie mogą być skutki chemicznego oparzenia oka?

Łagodne oparzenia oka na ogół goją się w ciągu kilku dni i nie pozostawiają trwałych śladów. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli dojdzie do chemicznego oparzenia oka. Najczęściej zdarza się to w zakładach przemysłowych, choć może wystąpić także w domu, kiedy mamy do czynienia ze żrącymi detergentami. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ substancje chemiczne mogą uszkodzić wszystkie struktury oka, a nawet przeniknąć w głąb tkanek.

Skutkiem chemicznego oparzenia oka może być znaczne upośledzenie ostrości widzenia, jaskra, zaćma, a nawet ślepota, a także całkowity zanik gałki ocznej – wyjaśnia lekarz Piotr Jaworski z centrum okulistyki OptomedPonadto oparzenia chemiczne mogą spowodować poważne defekty kosmetyczne w obrębie narządu wzroku. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie są objawy chemicznego oparzenia oka, by móc w porę podjąć właściwe działania.

Jakie są objawy chemicznego oparzenia oka?

Na ogół jesteśmy w stanie stwierdzić, że do oka dostała się substancja chemiczna, co powinno skłonić nas do jak najszybszej wizyty u okulisty. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy doszło do oparzenie chemicznego, powinniśmy obserwować niepokojące objawy. Jeśli pojawi się bolesność, łzawienie i zaczerwienienie, a do tego zaburzenia widzenia i trudności w utrzymaniu powiek w górze, możemy podejrzewać oparzenie chemiczne. W niektórych sytuacjach zamiast zaczerwienienie możemy zaobserwować bladość gałki ocznej, co świadczy jej niedokrwieniu i najczęściej pojawia się w wyniku ciężkiego oparzenia. Wszystko to powinno skłonić nas do jak najszybszego działania. 

Co robić zaraz po oparzeniu?

Im szybsza reakcja po chemicznym oparzeniu oka, tym większe szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji. Pierwszym krokiem powinno być więc dokładne przepłukania worka spojówkowego w celu pozbycia się substancji chemicznej. Najlepiej użyć w tym celu roztworu soli fizjologicznej lub płynu Ringera. Najczęściej nie mamy jednak dostępu do tych środków. W takiej sytuacji lepiej nie tracić czasu na wizytę w aptece i przeprowadzić płukanie za pomocą bieżącej, chłodnej wody. Czynność ta powinna trwać przynajmniej dwadzieścia minut. W tym czasie warto jednocześnie zorganizować sobie transport do najbliższej poradni okulistycznej lub na szpitalny oddział ratunkowy.

Nawet jeśli płukanie oka przeniesie ulgę, nie należy rezygnować z wizyty u specjalisty. Po ocenie stanu pacjenta, lekarz może przeprowadzić dalsze płukanie, a jeśli zaistnieje taka konieczność, zadba o obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i zastosuje odpowiednie leczenie. W najcięższych przypadkach może się okazać, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna. 

Podsumowując, chemiczne oparzenie oka może mieć bardzo groźne konsekwencje, dlatego też nie należy go lekceważyć. Jeśli pojawi się podejrzenie kontaktu z substancją chemiczną, a do tego wystąpią niepokojące objawy, najlepiej przeprowadzić płukanie oka, a następnie jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.