Jak poradzić sobie z ostrogą piętową?

Zapalenie dotykające rozcięgno podeszwowe jest źródłem bólu i bardzo dużego dyskomfortu. Bezpośrednio jest związane z powstaniem guza kości piętowej z tzw. ostrogą piętową. Czy jest ostroga piętowa i jak ją leczyć?

Ostroga piętowa

Ostrogi piętowe to nic innego jak kostna narośl pojawiająca się na kości piętowej. Powstaje na skutek reakcji na zapalenie, które organizm odczytuje jak swego rodzaju złamanie i wówczas próbuje doprowadzić do regeneracji kości poprzez nadlanie jej. Wypukła forma ostrogi z czasem zaczyna rosnąć, co powoduje dyskomfort podczas chodzenia, a w jej obrębie możemy zacząć odczuwać ból. Poprzedza to większa opuchlizna oraz niekiedy wysięki limfatyczne.

Przy rozwiniętym problemie ból odczuwamy już nie tylko podczas wysiłku oraz chodzenia, ale też w czasie spoczynku. Dolegliwości bólowe, które jej towarzyszą nie są jednak powodowane przez sam guz kości piętowej. Pojawiają się dopiero, kiedy ostroga jest rozwinięta i dochodzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy.

Jeżeli zaczynamy po marszu odczuwać bóle w okolicy pięty lub podbicia, oraz poranne sztywnienia w tych miejscach, które wymagają rozchodzenia, bardzo często jest to sygnał, że skostnienie może się pojawić. Możemy to sprawdzić poprzez ruchy stopą, jeżeli przy próbie uniesienia palców stopy odczuwamy tępy ból. wówczas należy zgłosić się do przychodni lekarskiej i poprosić o wykonanie USG lub RTG stopy. Badanie pozwala na szybką diagnozę, a ona na wprowadzenie terapii leczniczej. 

Musimy pamiętać, że jak w każdej dolegliwości zdrowotnej, wczesna reakcja zawsze zwiększa szansę na to, że wyleczymy się z tego co nas dotyka i dużo szybciej powrócimy do pełnej sprawności. 

Ból, a zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ból pięty, który odczuwamy bierze swoje źródło z zapalenia rozcięgna podeszwowego. Do zapalenia dochodzi w najsłabszym jego miejscu i właśnie ten zaatakowany punkt wysyła sygnał do organizmu, że jest potrzeba jego rekreacji. 

Zapaleniem rozcięgna podeszwowego trzeba się zająć w postaci wprowadzania leczenia, jeżeli nie chcemy by dyskomfort nam stale towarzyszył. I warto zaznaczyć, że leczenie ma obejmować nie tylko niwelowanie bólu, ale również jego źródła. Bez całkowitego doleczenia, możemy spodziewając się nawrotu dolegliwości. Decydując się na zabiegowe usunięcie ostrogi, zadbajmy o późniejszą rehabilitację. 

Na zapalenie, oraz powstawanie ostrogi w obrębie pięty, składają się różne czynniki. Najczęściej wyróżnia się długie koślawienie oraz płaskostopie. Przy tych zjawiskach dochodzi do bardzo dużego, nieprzerwanego obciążania stopy, a to powoduje mikrourazy w jej obrębie. Inne przyczyny powstawania ostrogi piętowej to wysoka nadwaga, kontuzje, znaczny brak ruchu, ale również zły dobór codziennego obuwia. 

Leczenie ostrogi piętowej

Dobrą informacją jest to, że możemy leczyć ostrogę piętową. Musimy się jednak nastawić na długotrwały proces, podczas którego nasza systematyczność, a czasem i zmiana nawyków będzie miała duże znacznie. Do leczenia ostrogi piętowej możemy przyczynić się poprzez samodzielne zabiegi. Warto wcześniej udać się do fizjoterapeuty, który pokarze dokładnie jak przeprowadzać rehabilitację ruchową oraz rozgrzewać i mobilizować stopę.

Należy również zadbać o to by obuwie zostało właściwie dobrane oraz wspomóc się profesjonalnymi wkładkami lub opaskami. Na stronie https://footwave.pl/ostroga-pietowa znajdą Państwo wkładki ortopedyczne opracowane przez specjalistów. Właściwie dobrany produkt nie tylko będzie niwelował skutki uboczne ostrogi, ale również wesprze leczenie jej przyczyn.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.