Jak działa różeniec górski? Skutki uboczne i efekty spodziewane

Różeniec górski zaczął cieszyć się dużą popularnością wraz ze wzrastającym zainteresowaniem adaptogenami – substancjami wpływającymi stymulująco i stabilizująco na funkcje fizjologiczne organizmu. Mimo że ta obecność w ogólnej świadomości ma charakter stosunkowo krótki, korzystne właściwości różeńca górskiego znane są od wieków, chociażby w tradycyjnej medycynie chińskiej. Regularne stosowanie różeńca górskiego może przynieść bardzo wymierne korzyści, których krótki opis znajdziesz poniżej.

  1. Różeniec górski – właściwości i zastosowanie
  2. Stosowanie różeńca górskiego – zalecenia
  3. Różeniec górski – skutki uboczne

Podobnie jak każda inna substancja roślinna, różeniec górski skutki uboczne ma wpisane w swoje działanie. Zanim więc zaczniesz go stosować, sprawdź, czy na pewno będzie ci służył – w szczególności zweryfikuj potencjalne interakcje z lekami czy ziołami.

Różeniec górski – właściwości i zastosowanie

Różeniec górski inaczej bywa określany jako korzeń arktyczny. W naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Północnej, części Azji oraz Europy, także w Polsce, między innymi w Sudetach. Spożywanie różeńca górskiego w formie dostępnych preparatów przynosi organizmowi liczne korzyści, wśród których najważniejsze są:

  • działanie adaptogenne,
  • łagodzenie objawów stresu,
  • stymulowanie organizmu do produkcji serotoniny,
  • działanie przeciwzapalne,
  • aktywność antyoksydacyjna.

W stosowaniu preparatów z różeńcem najważniejsza jest regularność. Podobnie jak w przypadku każdego innego preparatu ziołowego, trzeba zwrócić szczególną uwagę na obecność leków i innych suplementów.

Stosowanie różeńca górskiego – zalecenia

Sprawdźmy zatem, jak działa arktyczny korzeń w praktyce.

Przede wszystkim stosowanie korzenia arktycznego ma sens jako element walki z przewlekłym stresem. Roślina ta zawiera wiele adaptogennych związków bioaktywnych, które stosowane w odpowiednich dawkach zwiększają zdolności przystosowawcze organizmu, w tym jego adaptację do sytuacji stresowych. Dodatkowo substancje te wykazują bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy. Wspierają pracę mózgu, poprawiają koncentrację, regulują procesy uczenia się i zapamiętywania. Właśnie dlatego suplementy diety z różeńcem stosuje się wspomagająco w zaburzeniach pamięci, zespołach otępiennych oraz jako element profilaktyki nakierowanej na zdrowie psychiczne.

Różeniec wykazuje również działanie wzmacniające, dlatego jest rekomendowany we wszelkich okresach wzmożonej aktywności, wysiłku, rekonwalescencji. Chętnie sięgają po niego sportowcy, traktujący preparaty jako „naturalny dopalacz”. Różeniec pobudza także do pracy układ odpornościowy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a nawet – zdaniem niektórych – skutecznie opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Różeniec górski – skutki uboczne

Mimo tak licznych pozytywnych właściwości różeńca górskiego, jego zażywanie nie jest wskazane w każdym przypadku. Przede wszystkim – choć roślina może niwelować stany obniżonego nastroju – absolutnie nie powinno się jej łączyć z lekami psychotropowymi, a także z większością leków stosowanych przy chorobach psychicznych, na przykład z preparatami antydepresyjnymi. W razie ewentualnych wątpliwości warto sprawę skonsultować z lekarzem. Nawet mimo prawidłowego zażywania preparatów przy stosowaniu różeńca może pojawić się szereg skutków ubocznych. Należy do nich przede wszystkim nadmierne pobudzenie, bezsenność, poczucie niepokoju. Z kolei zbyt wysokie dawki nierzadko podwyższają ciśnienie krwi. Mogą również wywoływać zaburzenia rytmu serca.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.