Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? USG brzucha dla wszystkich

USG jamy brzusznej jest jednym z badań wykonywanych w celach profilaktycznych. Badania pomagają w wykrywaniu wielu chorób. Pacjencji najczęściej chcą poddać się badaniu narządów jamy brzusznej, gdy odczuwają dolegliwości bólowe lub zauważają niepokojące objawy. Na badanie USG w ramach NFZ można czekać miesiącami. Taka sytuacja może jedynie pogorszyć stan zdrowia. Trzeba mieć świadomość, że czas oczekiwania na takie badanie jest niekorzystny dla pacjenta. USG jamy brzusznej wykonuje się również komercyjnie. Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o profilaktykę zdrowotną i dlaczego USG brzucha jest szczególnie zalecane przez lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy specjalistów. 

1. Badania profilaktyczne

2. USG brzucha dostępne dla wszystkich bez czekania

3. Przygotowanie i badanie USG jamy brzusznej

Jeśli chodzi o badanie USG brzucha, można na nie otrzymać skierowanie od lekarza medycyny rodzinnej w trakcie zlecania badań o charakterze profilaktycznym. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne i nie powinno nikogo przerażać. Do USG brzucha trzeba się jednak odpowiednio przygotować, by dla lekarza wykonującego badanie wszystkie narządy znajdujące się pod powłokami brzusznymi były widoczne. Oznacza to, że nie można wykonać badania „prosto z ulicy”, chyba że pacjent jest na czczo. 

Badania profilaktyczne

Badania kontrolne są bardzo ważne dla wszystkich. Dzięki nim można wykryć poważne choroby we wczesnej fazie. Im szybciej wykryta choroba, tym szybsze leczenie. Do wykonania USG jamy brzusznej mogą skłonić ostre lub przewlekłe bóle brzucha. Badanie pozwala sprawdzić, co jest przyczyną wszelkich dolegliwości w jamie brzusznej. 

Mogą to być przykładowo schorzenia przewodu pokarmowego i układu moczowego. Pacjentów niepokoić może nie tylko ból, ale powiększenie obwodu brzucha, nagła utrata masy ciała i problemy z oddawaniem moczu. Może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego (nawet u dorosłych osób), kolki nerkowej czy nawet do tętniaka aorty brzusznej. 

Podczas badania lekarz opisze wielkość narządów i ich stan. Lekarz, który wykonuje badanie, rozpozna wszystkie nieprawidłowości w jamie brzusznej. 

USG brzucha dostępne dla wszystkich bez czekania

Terminy na badania przeprowadzane w ramach NFZ mogą być szokujące dla większości pacjentów. Człowiek aż tak bardzo nad tymi terminami się nie zastanawia, do czasu, gdy sam zaczyna pilnie potrzebować badania USG jamy brzusznej. Trudno jest czekać na wyznaczoną datę, gdy człowiek faktycznie cierpi. Są pacjenci, którzy mogą mieć atak paniki pod wpływem braku wiedzy o tym, co im dolega. Dlatego najkorzystniej jest zapisać się na takie badanie prywatnie. Cena USG jamy brzusznej nie jest wygórowana. Natomiast poddanie się takiemu badaniu umożliwia od razu wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Przygotowanie i badanie USG jamy brzusznej

Jeśli chodzi o przygotowanie do badania, to na dzień przed umówionym badaniem należy stosować dietę lekkostrawną. Trzeba też zażywać odpowiednie preparaty farmakologiczne (na przykład Espumisan). Należy tuż przed badaniem (około 30 minut) wypić wodę niegazowaną (0,5 L). 

Jak można zauważyć, nie są to skomplikowane wymogi do przeprowadzenia badania. Każdy bez problemu może się przygotować do tego rodzaju badania. Przed badaniem nie trzeba się stresować. Oczywiście zupełnie naturalnym zjawiskiem jest, że u niektórych pacjentów może pojawić się strach. Pacjenci, gdy boli ich brzuch, obawiają się diagnozy.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.