Dlaczego nie mogę zasnąć? Sposoby na skuteczne zasypianie dla osób po 50. roku życia

Coraz więcej osób boryka się z problemami ze snem. Nic dziwnego — zaburzenia snu to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Każdy zna to uczucie, kiedy nie może zasnąć w nocy przed ważnym dla niego dniem, albo gdy znajduje się poza własnym domem i musi przyzwyczaić się do nowych warunków.

Pojedyncze problemy z zaśnięciem nie są jednak niczym, czym należałoby się martwić. Kłopoty pojawiają się, gdy każdej nocy przewracasz się z boku na bok, w nadziei na zmrużenie oczu, chociaż na chwilę. U osób po 50. roku życia jest szczególnie ważne, aby organizm mógł mieć czas na regenerację i aby proces jego starzenia się przebiegał wolniej. Dowiedz się zatem, dlaczego nie możesz zasnąć i co zrobić, aby temu zaradzić.

Skąd mogą brać się problemy ze snem?

Stres i natłok myśli

Każdego dnia może wydarzyć się coś, co wprawi Cię w nerwowy nastrój. To mogą być zupełnie błahe i pojedyncze przypadki, takie jak długa kolejka w urzędzie czy ktoś, kto zapomniał o odpowiednich zasadach ruchu drogowego. Są jednak takie elementy codzienności, które towarzyszą Ci każdego dnia, i problemy, których nie można łatwo rozwiązać.

Natłok myśli, o których w ciągu dnia zapominasz w ferworze codziennych obowiązków, wieczorami potrafią dokuczyć podwójnie mocno. Warto zadbać, aby otaczać się osobami, z którymi można o nich porozmawiać, a być może wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie. Czasem perspektywa innej osoby, niezwiązanej emocjonalnie z Twoim problemem, może okazać się naprawdę odświeżająca i przynieść Ci ukojenie, którego potrzebujesz.

Zmiany pogody i wysokie ciśnienie

Klimat, w którym żyjemy, bardzo szybko się zmienia i nagłe wahania temperatur to coś, czego doświadczamy na co dzień. Nie są one zdrowe ani dla Twojego układu odpornościowego, ani dla samopoczucia, które w takich momentach może być naprawdę niskie.

Nagłe zmiany pogody mogą mieć wpływ  na ciśnienie krwi, a to może mieć wpływ na zasypianie. Na wahania pogody nie mamy wpływu, warto jednak ograniczyć inne czynniki mające wpływ na sen  takie jak picie dużej ilości kofeiny czy palenie papierosów. 

Kontroluj ciśnienie krwi, jeśli masz jego wahania dbając o opiekę lekarską.  Porozmawiaj z lekarzem i jeśli trzeba będzie wesprzeć organizm w nocnej regeneracji, może dobrym  rozwiązaniem będą tabletki z melatoniną na sen, które ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu.

Nieodpowiednie nawyki

Czy zdarza Ci się oglądać przed snem telewizję? A może Twój telefon jest ostatnią rzeczą, po którą sięgasz, kładąc się spać? Wiemy już, że niebieskie światło emitowane przez ekrany sprzętu elektronicznego ma niekorzystny wpływ na rytm dobowy i może być silnym czynnikiem utrudniającym zasypianie. Pomyśl o innej formie rozrywki przed snem. Być może na Twojej półce nadal leży nieprzeczytana książka, którą kupiłeś kilka lat temu. A może właśnie przed snem znajdziesz czas na wprowadzenie do swojego dnia kilku spokojnych ćwiczeń rozciągających, aby zrelaksować zmęczony organizm? 

Złe warunki snu

”Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”, prawda? To przysłowie ma sporą rację, bo zapewniając samemu sobie odpowiednie warunki snu, możesz pomóc sobie również z samym zasypianiem. Zastanów się na przykład nad wymianą materaca – dla prawidłowej higieny snu zaleca się go wymieniać co około 5 lat. Pomyśl też o szczelniej zaciemniających roletach, jeśli przeszkadzają Ci miejskie światła albo o zatyczkach do uszu, gdy mieszkasz w hałaśliwym miejscu. Wstaw także kilka roślin do sypialni – zadbają o lepsze nawilżenie powietrza. 

Dobry sen ma dla organizmu kluczowe znaczenie. Zadbaj o to, aby nie kojarzył Ci się wyłącznie z trudnym procesem zasypiania.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.