Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Narodziny dziecka to dla zdecydowanej większości kobiet, jedna z najpiękniejszych chwil w życiu.
Czasem jednak nie wszystko przebiega idealnie i kobieta po urodzeniu malucha popada w depresję poporodową. Czym jest owa depresja, jak ją rozpoznać i w końcu jak leczyć? O tym pokrótce poniżej.

Czym jest depresja poporodowa i jakie są jej przyczyny?

Depresja poporodowa może być spowodowana przez wiele czynników: zmiany hormonalne, stres związany z opieką nad noworodkiem, zmiana roli społecznej i osobistej, brak wsparcia ze strony partnera lub rodziny, problemy zdrowotne lub finansowe. Niektóre kobiety są bardziej narażone na depresję poporodową niż inne. Może temu sprzyjać m.in. choroba dziecka, ciężki przebieg ciąży lub poród.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

W przypadku depresji poporodowej jej objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnego przypadku, ale możemy wymienić kilka, które powtarzają się najczęściej.

– obniżenie nastroju, ogólny smutek, wzmożona płaczliwość,
– brak radości z codziennych czynności,
– poczucie winy i obawy o to, czy podoła się roli matki,
– zaburzenia snu i apetytu,
– lęki, niepokój, drażliwość,
– izolacja od otoczenia,
– unikanie kontaktu z dzieckiem,
– w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.

Czym jest edynburska skala depresji poporodowej?

EPDS – Edynburska skala depresji poporodowej to narzędzie służące do oceny stanu nasilenia objawów depresji poporodowej. W ramach badania kobieta otrzymuje test na depresję poporodową składający się z 10 pytań dotyczących odczuwanego stanu emocjonalnego w ciągu ostatniego tygodnia. Każde z pytań posiada 4 możliwości odpowiedzi. Następnie sumuje się odpowiedzi. Jeśli wynik wynosi powyżej 10 pkt (na 30 możliwych), zaleca się konsultację lekarską, gdyż może to oznaczać prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

Jak leczyć depresję poporodową?

Leczenie depresji poporodowej może obejmować różne metody, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjentki. Możemy je podzielić na cztery grupy, przy czym są one równie ważne.

1. Terapia psychologiczna, poznawczo-behawioralna, której celem jest pomoc kobiecie w zrozumieniu pewnych spraw i zmiana jej negatywnych myśli i uczuć.
2. Leczenie farmakologiczne, w ramach którego podaje się leki przeciwdepresyjne regulujące poziom kluczowych neuroprzekaźników.
3. Wsparcie ze strony bliskich, szczególnie partnera, rodziny. Gdzie można szukać pomocnych informacji na ten temat? Pomocny będzie np. blog o depresji poporodowej, na którym znajdziemy porady ekspertów. Warto również przeczytać historie innych kobiet, które zmagały się z depresją poporodową, ale pokonały ją i dziś są szczęśliwymi i spełnionymi mamami.
4. Dbanie o samą siebie poprzez zdrowe odżywianie się, regularny sen i aktywność fizyczną

Podsumowanie

Widać zatem, że depresja poporodowa jest poważnym stanem, którego w żadnym razie nie należy lekceważyć. Zróżnicowane przyczyny depresji poporodowej mogą nieco uśpić otoczenie młodej mamy tuż po narodzinach dziecka. Apel do najbliższych osób kobiet, które wkrótce urodzą. Jeśli tylko zauważymy, że po porodzie w jej zachowaniu pojawia się coś niepokojącego, nie zwlekajmy i zacznijmy szukać pomocy. Im szybciej zdiagnozujemy depresję i rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na wyjście z niej z korzyścią dla wszystkich. Zdrowie dziecka i jego mamy stają się w takich sytuacjach absolutnym priorytetem.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.