Czy warto zostać fizjoterapeutą?

Fizjoterapia to nauka o metodach leczenia, opartych na formach energii fizycznej, tj. ruch, czynniki termiczne, kinetyczne, świetlne czy chemiczne. Wchodzi w skład rehabilitacji, ma na celu przyśpieszenie rekonwalescencji po zabiegach, redukcję bólu, przyśpieszenie powrotu do sprawności. Czy warto studiować fizjoterapię? Jakie wykształcenie powinien mieć fizjoterapeuta?

Jak zostać fizjoterapeutą?

Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów z roku na rok rośnie. Jest to wynikiem starzenia się społeczeństwa i związanego z tym zapotrzebowania na usługi medyczne. Aby zostać fizjoterapeutą, należy ukończyć studia kierunkowe (licencjackie, magisterskie i studia podyplomowe specjalistyczne). Można studiować np. na Uniwersytecie Medycznym lub Wyższej Szkole Mazowieckiej, która reprezentuje wysoki poziom nauczania. Oprócz studiów ważne jest również ciągle kształcenie się, udział w kursach, szkoleniach, zdobywanie nowych kwalifikacji. Fizjoterapeuci uznawani są za specjalistów pierwszego kontaktu, dlatego mają dostęp do dokumentacji medycznej, mogą przyjmować pacjentów i zlecać odpowiednie leczenie. Osoby, które ukończą studia, mają wiele możliwości zatrudnienia. Oferty pracy czekają w szpitalach, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, klubach fitness, sanatoriach, placówkach rehabilitacyjnych itp. Możliwe jest również założenie własnej działalności gospodarczej i przyjmowanie pacjentów w gabinecie.

Fizjoterapia – czy warto wybrać ten kierunek?

Absolwenci fizjoterapii nie powinni narzekać na brak ofert na rynku pracy.  To jeden z zawodów przyszłości, który daje ogrom możliwości. Studiowanie fizjoterapii nie jest łatwe, trzeba poświęcić dużo czasu na naukę, zaliczać również obowiązkowe praktyki. Warto sprawdzić, jak wygląda studiowanie fizjoterapii, aby nie przeżyć rozczarowania. Po ukończeniu studiów prace można znaleźć szybko, wiele osób wraca tam, gdzie odbywało praktyki. Trzeba pamiętać, że to ciężka praca fizyczna, wymaga odpowiedzialności i odpowiednich predyspozycji. Sprawdzą się w niej osoby empatyczne, zaangażowane, lubiące kontakt z drugim człowiekiem. Dużym plusem tego zawodu jest brak rutyny, duże możliwości zatrudnienia, atrakcyjne zarobki, możliwość pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Po zakończeniu studiów fizjoterapeuci zajmują się leczeniem kontuzji, pomagają wrócić do zdrowia i aktywności fizycznej po wypadkach, operacjach. W pracy korzystają z wielu zabiegów, wykonywanych ręcznie oraz za pomocą specjalnych urządzeń. Wykonują m.in. masaże łagodzące ból tkanek miękkich, pokazują, jak wykonywać ćwiczenia fizyczne, wspomagające powrót do zdrowia, stosują zabiegi zmniejszające stan zapalny czy łagodzące skurcze mięśni. Oprócz zabiegów manualnych, w pracy wykorzystują różne metody, redukujące ból i poprawiające zakres ruchu. Jest to m.in. kinezjoterapia, krioterapia, terapia ultradźwiękowa, stymulacja elektryczna, hydroterapia. Regularne sesje fizjoterapeutyczne, które oferuje fizjoterapeuta w Bielsku Białej polecane są dla osób w każdym wieku, z usług fizjoterapeuty mogą korzystać nawet niemowlęta. Stosując różnorodne zabiegi, można znacząco poprawić komfort życia wielu ludzi. Praca fizjoterapeuty ma duży sens, umożliwia poprawę ludzkiego zdrowia.

Osoby, które chcą mieć pewność zatrudnienia, powinny rozważyć studia z zakresu fizjoterapii. Kształcić można się w prywatnych i państwowych placówkach, dostępne są również kursy zwiększające umiejętności w zakresie fizjoterapii. 

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.