Co warto wiedzieć o kartach płatniczych?

Osoba dokonująca płatności zbliżeniowej nową kartą płatniczą

Bankowe karty płatnicze towarzyszą nam powszechnie już od połowy XX wieku. W Polsce na początku (lata 60. XX wieku) były one wydawane jedynie dla cudzoziemców przez zagraniczne banki. Ale już 20 lat później ten instrument płatniczy wszedł do codziennego użytku także Polaków – pierwsza była karta bankomatowa, która umożliwiała podejmowanie gotówki, natomiast w latach 90. pojawiła się karta płatnicza. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez tego kawałka plastiku, a coraz częściej używamy jego wirtualnych odpowiedników. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co to jest karta płatnicza.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak założyć kartę płatniczą, a także jak się nią posługiwać,
  • jak działa elektroniczna karta płatnicza.

Zapewne pierwsze pytanie, które nasuwa się przed wyrobieniem karty w banku, to: ile kosztuje wyrobienie nowej karty od bankomatu lub karty płatniczej. W zależności od banku nie kosztuje to nic lub jedynie kilkanaście złotych. Dlatego nie warto się dłużej wahać przed wyrobieniem tego wygodnego środka płatniczego!

Jak założyć kartę płatniczą i jak się nią posługiwać?

Podczas zakładania konta bankowego kartę płatniczą otrzymuje się automatycznie (w wersji plastikowej lub online). Jeśli zdecydowałeś się na kartę plastikową, zostaje ona wysłana pocztą, a oddzielnie – drugim listem – kod PIN, który służy do jej aktywacji i późniejszego zatwierdzania operacji.

Jak zmienić PIN karty płatniczej? Nic prostszego – wystarczy włożyć ją do bankomatu zgodnie z instrukcją, wpisać obecny PIN, wybrać opcję jego zmiany i zatwierdzić nowy. Możesz także dokonać takiego zlecenia w bankowości elektronicznej bądź przez telefon do konsultanta. Nowy PIN zostanie jednak aktywowany dopiero po pierwszej transakcji.

Karta płatnicza jest ważna kilka lat – w zależności od banku może być aktywna np. aż 5 lat. Po upływie tego czasu bank sam przysyła nam nową kartę, którą należy aktywować w ciągu kilku dni (dokładny okres aktywacji wskazuje bank). Zwróć uwagę, że przy nowej karcie możesz nie otrzymać drugiego listu z nowym PIN-em. To dlatego, że nadal obowiązuje ostatnio używany PIN.

Co zrobić ze starą kartą płatniczą? Banki zgodnie zalecają jej zniszczenie, ale w odpowiedni sposób. Należy to zrobić tak, aby przeciąć pasek magnetyczny lub chip, a także uniemożliwić odczytanie naszych danych. Najlepiej więc ostrożnie pociąć ją na małe kawałki i wyrzucić.

Korzystanie z kart płatniczych jest niezwykle proste. Jeśli jednak nie wiesz, jak włożyć kartę do terminala płatniczego, zwróć uwagę, że na każdym urządzeniu widnieje odpowiedni rysunek – podpowie Ci, którą stroną należy włożyć lub przeciągnąć kartę, aby dokonać transakcji. Nie chcesz zastanawiać się nad takimi rzeczami? Korzystaj z płatności zbliżeniowych! Wystarczy przyłożyć kartę w odpowiednim miejscu na terminalu – w jego górnej lub bocznej części, a następnie, w razie potrzeby, wpisać PIN.

Nowa karta płatnicza – jak działają płatności elektroniczne?

Jeśli jesteś posiadaczem smartfona z technologią NFC, która obsługuje płatności zbliżeniowe, możesz przekształcić swój telefon w kartę płatniczą. Wystarczy, że w odpowiedniej aplikacji Google Pay bądź Wallet Apple podepniesz swoją kartę. W tym celu musisz podać jej numer, Twoje imię i nazwisko, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności karty. Aby zatwierdzić płatność dokonaną kartą w telefonie, należy skorzystać z biometrii (odcisk palca lub skan twarzy i tęczówki oka) bądź podać ustalony kod PIN.

Zainteresowany elektroniczną kartą płatności? Za pomocą wirtualnej nowej karty będziesz mógł płacić w sklepach stacjonarnych (wystarczy przyłożyć telefon z włączoną aplikacją do terminala) oraz w sklepach online. Aby zrobić zakupy wirtualną kartą płatniczą przez internet, wybierz podczas realizacji transakcji Apple Pay bądź Google Pay.

Pamiętaj jednak, że zarówno plastikowa karta płatnicza, jak i ta w smartfonie, to środek płatniczy, na który należy zawracać szczególną uwagę w kwestii bezpieczeństwa. Łatwo bowiem zgubić taką kartę czy telefon. Karta bądź urządzenie z podpiętą kartą mogą także zostać skradzione. Co należy wtedy zrobić? Przede wszystkim skontaktuj się z bankiem – najlepiej zrobić to przez System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828, a automat przekieruje Cię na infolinię Twojego banku, gdzie zastrzeżesz swoją kartę płatniczą.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.