Choroby neurologiczne – co się do nich zalicza?

Dla wielu osób wizyta u neurologa to duży stres wynikający z tego, że choroby neurologiczne źle się kojarzą. Powszechnie uważa się, że są to bardzo poważne schorzenia, których wystąpienie oznacza de facto niepełnosprawność i konieczność całkowitej zmiany stylu życia. Jak jest w rzeczywistości? Jakie choroby leczy neurolog?

Czym są choroby neurologiczne?

Mianem chorób neurologicznych określa się wszystkie schorzenia, które dotyczą zaburzenia poprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Należy przy tym zaznaczyć, że chodzi tu zarówno o ośrodkowy układ nerwowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Innymi słowy, neurolog leczy nie tylko choroby mózgu i rdzenia kręgowego, ale również wiele innych zaburzeń, które objawiają się w zupełnie inny sposób.

Jakie choroby leczy neurolog?

Niewątpliwie wiele chorób neurologicznych należy uznać za bardzo poważne. Znajdują się wśród nich schorzenia, które pośrednio lub bezpośrednio zagrażają życiu. Nie brakuje również takich, które na tyle utrudniają codzienne funkcjonowanie, że w zasadzie uniemożliwiają zwyczajne życie. Wśród poważnych chorób neurologicznych znajdują się:

  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • padaczka,
  • udar mózgu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • i wiele więcej.

Każde z powyższych zaburzeń w stopniu znacznym upośledza funkcjonowanie człowieka. W większości przypadków neurolog nie jest w stanie całkowicie wyleczyć pacjenta, a jedynie walczy z objawami choroby i stara się zahamować jej rozwój. Niemniej jednak choroby neurologiczne to również schorzenia mniej poważne, które można wyleczyć lub przynajmniej zredukować ich objawy w takim stopniu, że choroba nie upośledza codziennego funkcjonowania. Do tej kategorii należy zaliczyć migrenę, która towarzyszy bardzo wielu osobom. Jest to regularnie nawracający ból głowy, zwykle miejscowy.

Ponadto neurolog leczy również niektóre choroby infekcyjne. W tym przypadku schorzenie może być relatywnie błahe lub bardzo poważne. Wszystko zależy od tego, jaki drobnoustrój odpowiada za infekcję oraz jak bardzo jest ona zaawansowana.

Zapraszamy na badania: neurolog Ostrzeszów

materiał partnera

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.