Bostonka i zapalenie krtani opanowały przedszkola

Rozpoczęcie przedszkola to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i całej rodziny. Towarzyszą mu pozytywne emocje, ale rodzice mają również wiele obaw. Przede wszystkim związanych ze zdrowiem dziecka. Wszelkiego rodzaju placówki opiekuńcze i edukacyjne to doskonałe środowisko rozwoju wirusów i drobnoustrojów. W ostatnim czasie dzieci przedszkolne bardzo często zapadają na takie choroby wieku dziecięcego jak bostonka czy zapalenie krtani. Podpowiadamy, jak rozpoznać te choroby u swojego malucha.

Kaszel krtaniowy u dziecka – o czym świadczy i jak go rozpoznać?

Najbardziej rozpoznawalnym objawem podgłośniowego zapalenia krtani jest kaszel krtaniowy u dziecka. Jest to tak zwany kaszel szczekający, ponieważ jego dźwięk przypomina właśnie szczekanie psa. Jeśli rozpoznasz szczekający kaszel u swojego dziecka, to niezwłocznie udaj się do lekarza. Taki kaszel może bowiem utrudniać oddychanie.

Co robić, kiedy dziecko ma napad kaszlu krtaniowego? Przede wszystkim wpuścić do pomieszczenia nieco zimnego powietrza. Zimą można otworzyć okno i postać w nim z dzieckiem na rękach (na przykład owiniętym kocem) lub nawet pozwolić dziecku pooddychać powietrzem z lodówki. Jeśli chodzi o leczenie – kaszel krtaniowy leczy się głównie inhalacjami. Dziecku podaje się zwykle wziewny steryd np. Nebbud lub Benodil. Są to jednak leki, które przepisuje lekarz.

Przyczyny kaszlu krtaniowego to zawsze podgłośniowe zapalenie krtani, które musi być leczone przez pediatrę. Jeśli jednak masz wątpliwości co do rodzaju kaszlu – w sieci znajdziesz nagrania, prezentujące kaszel krtaniowy u dziecka.

Bostonka u dzieci – po czym poznać tę chorobę?

Bostonka to choroba wirusowa. Rozwija się w czasie od 2 do 10 dni od momentu złapania wirusa. Nazywa się ją również chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Objawami bostonki są: bolesne pęcherzyki w jamie ustnej, a także grudki i pęcherzyki na stopach (szczególnie na podeszwach stóp i we wnętrzu dłoni). W przebiegu bostonki może też występować gorączka. Jeśli masz problem ze stwierdzeniem jak wygląda bostonka u dzieci, warto sprawdzić galerię na stronie panpediatra.pl, gdzie można zleleźć zdjęcia, przedstawiające charakterystyczną wysypkę.

Choroba trwa od 7 do 10 dni. Jej leczenie polega natomiast na łagodzeniu objawów – wysoką gorączkę należy zbijać odpowiednimi lekami, natomiast bolesne pęcherzyki smarować preparatami przeciwświądowymi (Fenistil, Clemastinum lub Hydroksyzyna doustnie). Na nadżerki lub pęcherzyki w buzi można stosować Tantum Verde.

Co istotne – dziecko roznosi wirusa przez cały czas występowania objawów, a więc maluszek powinien pozostawać w domu do momentu całkowitego ustąpienia zmian skórnych. Jeśli coś cię niepokoi, stan dziecka się pogorszył lub występuje bardzo wysoka gorączka – koniecznie skonsultuj się ze swoim pediatrą.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.