Ból zęba – co robić?

Ból zęba jest jedną z dolegliwości, która znacząco pogarsza ogólne funkcjonowanie. Sprawdź, co trzeba zrobić w momencie, gdy ból zęba pojawia się nagle i niespodziewanie.

Ból zęba – skąd może się wziąć? 

Przyczyn dla których pojawia się ból zęba, mogą być niezliczone ilości. Bardzo często jest to zaburzenie związane z uszkodzeniem miazgi, czyli tzw. centrum zęba, nazywanym powszechnie sercem zęba. Właśnie w tym miejscu znajduje się najwięcej unerwień i naczyń krwionośnych. Ich uszkodzenie może brać się z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, spożycia pokarmu w nieodpowiedni sposób bądź innych, bardziej organicznych przyczyn. W momencie, gdy dojdzie do zapalenia miazgi, bardzo często pojawia się martwica, która kończy się leczeniem kanałowym. Warto jednak tuż po odczuciu lekkiego dyskomfortu związanego z bólem zęba podjąć odpowiednie kroki, tak aby uniknąć takiej ingerencji. 

Najczęstszy błąd podczas bólu zęba 

Osoby, u których pojawia się ból zęba, bardzo często zagłuszają go tabletkami przeciwbólowymi. Oczywiście pomagają one w chwilowym uśmierzaniu bólu. Nie należy jednak zaprzestać na połknięciu substancji łagodzącej dolegliwość. Nie ingeruje ona bezpośrednio w problem, a leczy jedynie jego skutki. Jeśli zagłuszy się ból tabletkami, bardzo szybko można o nim zapomnieć. Miazga jednak będzie dalej pogarszała swój stan, a ból nieustannie powracać. W przypadku pojawienia się problemu, jakim jest ból zęba, należy niezwłocznie umówić się na wizytę ze specjalistą. Wielu z nich można spotkać między innymi na stronie AllSmiles. Lekarz w szybki sposób nie tylko uśmierzy ból, ale znajdzie również jego przyczynę, zatrzymując jej poszerzanie się.  

Co pomaga na ból zęba? 

Jedyną prawidłową metodą, dzięki której można pozbyć się zarówno bólu zęba, jak i przyczyny jego powstawania jest wizyta u specjalisty. Lekarz posiada odpowiednią wiedzę do tego, aby zlokalizować miejsce, jakiego dotyczy dolegliwość oraz wyleczyć je, tak aby ząb wrócił do prawidłowego stanu. Do gabinetu warto udać się jak najszybciej. Dzięki natychmiastowej reakcji istnieje możliwość pokrycia miazgi specjalnymi preparatami. Takie substancje tworzą barierę między miazgą a powstałym ubytkiem, tworząc idealne warunki do wyleczenia biologicznego. 

W innym przypadku, jeśli pacjent zwlekał z wizytą u specjalisty, może dojść do tzw. obumarcia zęba. Wtedy na wizycie lekarskiej odbywa się usunięcie z komory i kanałów niezdrowej miazgi. Tego rodzaju zabieg wymaga leczenia endodontycznego zęba, które polega nie tylko na usunięciu miazgi, ale także: 

  • opracowaniu chemicznym,
  • opracowaniu mechanicznym,
  • wypełnieniu dziury specjalnym materiałem.

Doświadczony lekarz stomatolog z pewnością wykona zabieg tak, aby był on jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Wybierając się do specjalisty nie należy się go obawiać, należy pamiętać, że wizyta ma pomóc w ukojeniu bólu, a także w wyleczeniu miejsca z nim związanego. Szczegółowe przyjrzenie się zębom może również zapobiec wielu innym dolegliwościom. 

Jak zapobiegać powstawania bólów zęba?

Aby zapobiec powstaniu kolejnego bólu, warto troszczyć się o swoje uzębienie regularnie. Niezbędna jest do tego odpowiednia dieta, która wzmacnia szkliwo, a także prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto pamiętać także o suplementacji. Witamina D reguluje równowagę wapnia oraz fosforu niezbędnych do utrzymania mocnych i zdrowych zębów. Warto także umawiać się minimum dwa razy na wizyty kontrolne u dentysty. Taka profilaktyka pozwala na zmniejszenie możliwości powstawania nieprzyjemnych dolegliwości zębów.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.