Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie

Występujące bóle w przypadku problemów z nadgarstkiem wpływają na obniżenie jakości życia, gdyż utrudniają wykonywanie podstawowych czynności. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć drętwienie rąk i palców, a także ograniczona ruchomość. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszego bólu i zgłosić się z nim do lekarza ortopedy. Obranie odpowiedniego leczenia oraz ewentualnych działań rehabilitacyjnych jest tutaj niezwykle ważne.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka?

Przyczyny bólu nadgarstka mogą być bardzo różne, gdyż jest on zbudowany z wielu drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów. Dzięki nim można wykonywać precyzyjne ruchy, jednak z drugiej strony są one narażone na choroby zapalne i urazy.

Do najczęściej występujących przyczyn bólu nadgarstka należą głównie przeciążenia i urazy, złamania i zwichnięcia, a także zespół cieśni nadgarstka, przykurcz Dupuytrena, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne – zauważa pracownik sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl, w którym można znaleźć profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny renomowanych marek.

Jak wygląda leczenie bólu nadgarstka?

Jeżeli kremy i maści przeciwbólowe na dolegliwości bólowe nadgarstka nie działają, a do tego występują inne objawy czy zaburzenia czucia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, ultrasonografię czy rezonans magnetyczny. W zależności od przyczyny dolegliwości, leczenie bólu nadgarstka może obejmować terapię farmakologiczną, miejscowe wstrzyknięcia steroidów, zastosowanie ortezy, a także różne metody rehabilitacji.

Orteza na nadgarstek to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób z przewlekłym bólem, ale również dla osób z zespołem cieśni nadgarstka, cierpiących na zapalenie ścięgien stawu nadgarstkowego, reumatyczne zapalenie stawów, a także kontuzje wynikające z przeciążenia, skręcenia, naderwania i nadwyrężenia. Pozwala także zachować odpowiednią ciepłotę ciała, która wpływa na szybszą rehabilitację. Przy czym, orteza nadgarstka zawsze powinna być dobierana po konsultacji z lekarzem ortopedą.

W przypadku dolegliwości występujących w obrębie nadgarstka i dłoni rehabilitacja pozwala rozluźnić mięśnie przedramienia i dłoni, a tym samym poprawić zakres ruchu i siły mięśniowej. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą obejmować laseroterapie, pole magnetyczne, ultradźwięki czy kąpiele wirowe. Warto pamiętać, że szybkie wdrożenie leczenia oraz działań rehabilitacyjnych pozwoli szybciej wrócić do sprawności.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.