Wada zgryzu u dziecka. Jak wybrać najskuteczniejsze leczenie?

Uśmiech malucha to jedna z najlepszych nagród dla każdego rodzica, który na co dzień musi mierzyć się z różnymi trudnościami. Jednak, gdy zauważamy, że zęby dziecka wyrastają krzywo i nie prezentują się najlepiej, w naszych głowach zazwyczaj pojawia się czerwona lampka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że to tylko zęby mleczne i gdy wypadną, na ich miejsce pojawią się zupełnie nowe egzemplarze, nie warto zaniedbywać kwestii krzywego zgryzu u małych dzieci.

W związku z charakterystyką zębów mlecznych warto udać się do polecanego ortodonty. Wrocław, czy inne duże miasto w Polsce to miejsca, w których znajdziesz wiele polecanych gabinetów stomatologicznych dla dzieci. Sprawdź, jakie leczenia są stosowane w przypadku wad zgryzu u najmłodszych.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci

Dlaczego dbanie o prawidłowy zgryz u maluchów jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na to, że układ zębów ma wpływ na:

  • prawidłowe kształtowanie się twarzoczaszki, w tym jej proporcji oraz symetrii;
  • odpowiedni rozwój uzębienia, zachowanie łuków oraz przestrzeni międzyzębowej;
  • dobre obciążenie podczas żucia – dystrybucja siły zgryzu.

Im później dziecko zacznie nosić aparat ortodontyczny, tym trudniej będzie zniwelować wadę zgryzu. Co prawda dzięki innowacyjnym metodom i rozwiązaniom, coraz więcej osób może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Jednak nie warto zaniedbywać kwestii prostych zębów u najmłodszych.

Jakie wady zgryzu ortodonci najczęściej leczą u maluchów?

  • Stłoczenia – objawiają się zaburzeniem prawidłowej linii zębów, spowodowanej wolniejszym rozwojem kostnym niż zębowym;
  • zbyt duże szpary pomiędzy zębami  – sytuacja odwrotna do stłoczenia;
  • zatrzymany ząb – niewyrżnięcie zęba spowodowane zatrzymaniem jego rozwoju na poziomie kości lub dziąsła;
  • brak zawiązków zębowych – skutkiem tej wady jest brak pojawienia się zębów stałych po wypadnięciu zębów mlecznych, co jest przyczyną do pojawienia się przerw międzyzębowych.

Korekta wad zgryzu – polecany ortodonta Wrocław

Większość wad zgryzu jest leczona z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu ortodontycznego – ruchomego lub stałego. Pierwszy rodzaj jest szczególnie zalecany w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy mają jeszcze zęby mleczne. Najważniejszym zadaniem aparatu ruchomego jest przywrócenie odpowiedniego ustawienia zębów i tym samym korekta zgryzu.

Ten rodzaj aparatu zazwyczaj noszony jest podczas nocy lub, jeśli takie będzie zalecenie dentysty, również przez kilka godzin w trakcie dnia. Specjaliści zwracają uwagę, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność pilnowania dzieci, aby nosiły aparat przez czas zalecany przez stomatologów. Jeśli podstawowe zasady co do godzin leczenia w trakcie doby nie będą przestrzegane, całe leczenie potrwa zdecydowanie dłużej. Takie podejście nie jest odpowiednie ani dla zdrowia dziecka oraz dla portfela rodzica. Polecany ortodonta (Wrocław) z doświadczeniem w leczeniu wady zgryzu u dziecka dobierze odpowiednią metodę, dzięki której maluch odzyska promienny uśmiech.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.