Grupy wsparcia dla samotnych – na czym to polega?

Badania psychologów i socjologów prowadzone w ostatnich kilku latach jasno wskazują, że samotność stanowi prawdziwą bolączkę współczesności i poważny problem w obliczu życiowych trudności. O ile do pewnego momentu jesteśmy w stanie sami radzić sobie z problemami, przychodzą chwile, gdy ogromne wsparcie stanowi chociażby możliwość porozmawiania z inną osobą na ten temat i poznania jej punktu widzenia. Co jednak zrobić, gdy w naszym najbliższym otoczeniu próżno szukać kogoś takiego lub gdy z jakichkolwiek względów nie możemy bądź nie chcemy dzielić się z bliskimi problemami? Rozwiązaniem może być grupa terapeutyczna dla samotnych. Na czym dokładnie polegają takie spotkania?

  1. Grupa wsparcia i grupa terapeutyczna – na czym to polega?
  2. Ogólne zasady grup wsparcia – dla samotnych i nie tylko
  3. Kiedy warto zdecydować się na korzystanie z takiej pomocy?

W przypadku grup wsparcia najczęściej wyznaczone są konkretne terminy i miejsce spotkań, jednak istnieje także możliwość formy online. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na psychocentrum.pl/grupy/.

Grupa wsparcia i grupa terapeutyczna – na czym to polega?

Na początku warto wyjaśnić, czym dokładnie są spotkania i warsztaty terapeutyczne.

Grupy wsparcia czy też grupy terapeutyczne to – najprościej mówiąc – zorganizowane grupy osób, które łączy zmaganie się ze wspólnymi lub powiązanymi ze sobą problemami. W naszym przypadku może to być kwestia samotności. Założeniem takich spotkań jest poznanie siebie nawzajem, udzielenie sobie wsparcia emocjonalnego i pomocy w przezwyciężaniu pojawiających się w życiu trudności.

Głównym założeniem każdej grupy wsparcia jest towarzysząca spotkaniom atmosfera szacunku, troski i zrozumienia – tak, by każdy z potrzebujących pomocy mógł swobodnie i bez skrępowania podzielić się swoimi troskami i obawami. Dodatkowo takie spotkanie często jest moderowane przez profesjonalistę, na przykład psychologa czy terapeutę, który wpływa na jego przebieg i podsuwa przydatną wiedzę czy użyteczne rozwiązania.

Ogólne zasady grup wsparcia – dla samotnych i nie tylko

Jak wyglądają spotkania w grupach terapeutycznych dla osób samotnych? Wszystko tak naprawdę zależy od koncepcji i założeń danego projektu. Organizowane warsztaty mogą mieć rozmaite cele, na przykład:

  • poznanie i zrozumienie własnych emocji lub pragnień,
  • wsparcie w realizacji założonych celów,
  • dążenie do poprawienia samooceny,
  • przełamanie życiowej rutyny,
  • znalezienie drogi do budowania świadomych relacji z innymi.

Co do zasady: takie grupy bazują przede wszystkim na praktycznym podejściu, co oznacza, że najważniejsza w nich jest przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń. Oczywiście, kwestie teoretyczne także są przywoływane, natomiast najczęściej dotyczą one konkretnych sytuacji omawianych przez uczestników.

Grupy terapeutyczne mogą mieć charakter otwarty lub zamknięty, a także działać w różny sposób. Główne, ogólne zasady ich funkcjonowania są jednak podobne. Bazują na wzajemnym szacunku, poufności, postulacie nieoceniania i niekrytykowania uczestników, umożliwieniu im swobodnej wypowiedzi. Takie reguły wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, a w konsekwencji pomagają otworzyć się osobom zmagającym się z samotnością czy zaniżoną samooceną.

Kiedy warto zdecydować się na korzystanie z takiej pomocy?

Warto odpowiedzieć na pytanie, dla kogo przeznaczone są takie grupy wsparcia i grupy terapeutyczne. Tak naprawdę korzystać z nich może każdy, kto uważa, że takiej pomocy potrzebuje. Dotyczy to wspomnianych osób żyjących samotnie, a także każdego, kto czuje, że potrzebuje takich spotkań.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.