Kolagen jako podstawowy składnik organizmu. Dlaczego warto uzupełniać jego niedobory?

Czym jest kolagen i jakie ma znaczenie w organizmie człowieka?

Głównym białkiem budulcowym nie tylko zwierząt ale też i ludzi jest kolagen. Stanowi on około 1/3 wszystkich białek w organizmie i pełni funkcje strukturalne we wszystkich tkankach organizmu człowieka. Najprościej mówiąc, to właśnie kolagen stanowi spoiwo, które łączy ze sobą wszystkie komórki. Stanowi on jeden z ważniejszych składników budulcowych chrząstek, skóry, naczyń krwionośnych czy nawet zębów i kości. Kolagen wpływa na wiele procesów życiowych w organizmie człowieka. Zmniejszona ilość wytwarzania i syntezy kolagenu może pojawić się nawet w 30 roku życia. W przypadku kobiet po 50 roku drastycznie spada jego synteza, a 10 lat później całkowicie ustaje. Dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja kolagenu.

Dlaczego niedobór kolagenu jest niebezpieczny?

Im człowiek starszy, tym ilość kolagenu w organizmie maleje. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszoną zdolnością organizmu do jego produkcji. Z upływem czasu mniej komórek jest wytwarzanych, z kolei coraz większa liczba z nich zaczyna obumierać. Na jego ilość w ciele człowieka mają wpływ takie czynniki jak:

– stosowanie odpowiedniej diety,

– stres,

– zbyt mała ilość snu,

– toksyny dostarczane do organizmu np. praca w uciążliwych warunkach czy zanieczyszczenie powietrza,

– używki (w szczególności nadużywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów),

– nadmierne korzystanie z promieni słonecznych, solarium i nieodpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV,

Niedobór kolagenu wpływa niekorzystnie na stan włosów, skóry i paznokci. Te zaczynają się łamać i rozdwajać, skóra i włosy stają się przesuszone. Zbyt mała ilość kolagenu czyni kości bardziej narażonymi na złamania, szybciej powstają stany zapalne, pojawiają się też bóle reumatyczne. Gorzej funkcjonują naczynia limfatyczne i krwionośne.

Na jakie procesy w organizmie wpływa kolagen? Dlaczego warto go suplementować?

Kolagen wpływa bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Pomaga kontrolować odpowiednie ciśnienie krwi, poprawia krążenie oraz zapobiega powstawaniu chorób takich jak miażdżyca czy nadciśnienie. Dlatego tak ważne jest suplementowanie kolagenu, które ma za zadanie nie doprowadzić do procesów chorobowych w organizmie. Kolagen ma też drogocenny wpływ na pobudzenie procesów metabolicznych oraz prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Odpowiedni jego poziom pozwala uchronić się przed chorobą Leśniowskieg-Crohna, zespołem nieszczelnego jelita oraz przed zwykłym refluksem.

Nieoceniony jest też wpływ kolagenu na funkcjonowanie stawów, kości i więzadeł. Chroni przed degeneracją stawów poprzez ich dokładne nawilżenie, zapobiega sztywnieniu więzadeł i stawów, dzięki czemu zapobiega powstawaniu bolesnych obrzęków. Ma też drogocenny wpływ na opóźnienie procesów starzenia oraz kondycję skóry, włosów i paznokci. Dzięki kolagenowi skóra jest gładka i dobrze napięta, dzięki temu wygląda dużo młodziej. Warto wiedzieć też że odpowiedni poziom kolagenu przyspiesza gojenie się ran oraz różnego rodzaju złamań.

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.