Główne przyczyny powstawania zmian jaskrowych

Jaskra jest bardzo poważnym schorzeniem gałki ocznej. Istnieje kilka jej rodzajów, które wywoływane są przez różne przyczyny. Leczenie jaskry odbywa się w specjalistycznych przychodniach. Tylko tam można ją kompleksowo wyleczyć lub zniwelować jej objawy. Jaskra może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego nie należy jej bagatelizować.

Czym jest jaskra?

Jaskra to groźna choroba oczu, która cechuje się podstępującym zanikiem nerwu wzrokowego. W wyniku schorzenia na dnie oka w polu widzenia pojawiają się również miejscowe zmiany. Jaskra może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku. Choroba najczęściej rozwija się bardzo powoli. Objawy nie pojawiają się natychmiastowo, w wyniku czemu początkowe etapy schorzenia są bagatelizowane.

Zachorowalność na jaskrę wzrasta po 70 roku życia. Nie odznacza to jednak, że choroba pojawia się wyłącznie u osób starszych. Może się rozwinąć u młodszych osób – w średnim wieku, młodych dorosłych lub dzieci.

Rodzaje jaskry

Jaskrę dzieli się na pierwotną, wtórną, wrodzoną, normalnego ciśnienia, a także otwartego i zamkniętego kąta. Każdy z typów posiada odmienne cechy. Przyczyny jaskry pierwotnej nie są dokładnie znane. Jaskra wtórna rozwija się w wyniku patologicznych procesów, toczących się w obrębie oka.

Jaskra wrodzona wywołana jest nieprawidłościami w budowie gałki ocznej (pojawia się u niemowląt i małych dzieci). Jaskra zamkniętego i otwartego kąta jest związana z kątem przesączania. Do choroby otwartego kąta prowadzi nadciśnienie tętnicze i cukrzyca (kąt przesączania jest bardzo szeroki i umożliwia odpływ cieczy), natomiast zamknięty kąt prowadzi do gromadzenia się cieczy we wnętrzu oka, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.   

Jaskra normalnego ciśnienia pojawia się wtedy, gdy w obrębie nerwu wzrokowego występują charakterystyczne zmiany.

Przyczyny zmian jaskrowych

Ogólnie za przyczynę jaskry uważa się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Osoby, które są szczególnie narażone na schorzenie, to cukrzycy i krótkowidze, u których wada przekracza -4 dioprie. 

Jeżeli jaskra występowała w rodzinie danej osoby, również może być ona zagrożona chorobą. Kolejną z przyczyn jaskry może być nadmierny stres. Migrenowcy i osoby mające kłopoty z wysokim ciśnieniem tętniczym również są na nią narażone.

Leczenie jaskry odbywa się w profesjonalnych przychodniach okulistycznych. Centrum Okulistyczne Jaskra w Warszawie specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu jaskry. Prowadzi konsultacje okulistyczne, badania specjalistyczne i zabiegi laserowe. Badania w kierunku jaskry obejmują m.in. tonometrię i pachymetrię.

Materiał partnera

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.