Aronia – dlaczego warto ją spożywać?

Aronia jest owocem, którego krzewy rzadko goszczą w polskich ogrodach. Ciemnofioletowe jagody wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale mają też cierpki smak, przez co nie zyskały zbyt wielu zwolenników. Niemniej warto wiedzieć, że spożywanie aronii niesie ze sobą bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych. Dowiedz się więcej!

Aronia to, tuż obok jabłek, znak rozpoznawczy Polski na europejskim rynku. Krzew ten doskonale rośnie w kraju nad Wisłą i wydaje dorodne owoce bez nadmiernych wysiłków. Dodatkowo jest nieocenionym źródłem witamin i minerałów.

Co zawierają owoce aronii?

Aronia najbardziej jest ceniona za wysoką zawartość witaminy C, która wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. Oprócz niej znajdziesz w owocach:

  • błonnik – wspomaga pracę układu pokarmowego,
  • witaminy A, E, K oraz z grupy B – wpływają na funkcjonowanie np. układ nerwowego i krwionośnego,
  • wapń – pomagają w procesach budowy kości,
  • żelazo – wspiera układ immunologiczny,
  • magnez – wspomaga pracę serca,
  • potas – pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia,
  • cynk – wspiera odpowiedź układu odpornościowego,
  • jod – wspomaga pracę tarczycy,
  • bioflawonoidy – pomagają w ochronie przed bakteriami, grzybami i wirusami.

Aronia jest nie tylko bardzo wartościowym, ale także dość niskokalorycznym owocem. W 100g jagód znajduje się zaledwie 156 kcal! Dzięki temu może być z powodzeniem spożywana przez każdego, nawet osoby na diecie.

Jakie właściwości ma aronia?

Zastanawiasz się, jakie korzyści niesie spożywanie aronii? Składniki, które zawiera, pomagają:

  • wzmacniać i uelastyczniać naczynia krwionośne, a tym samym wspierają redukcję ciśnienia tętniczego krwi, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaćmy, jaskry czy zniszczenia plamki żółtej,
  • chronić organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu wspomagają nie tylko hamowanie procesów starzenia się skóry, ale także pojawienia się nowotworów,
  • redukować poziom złego cholesterolu we krwi, co wpływa na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, miażdżycy czy żylaków,
  • zmniejszać tempo wchłaniania się glukozy, więc jest rekomendowana dla diabetyków.

Aronia wspomaga także funkcjonowanie układu nerwowego. Jej składniki pomagają zrelaksować się, a dodatkowo wspierają pamięć. Nic dziwnego, że rekomenduje się spożywanie aronii osobom, które dużo się uczą lub są na stresującym etapie życia.

Jak przygotować aronię, aby była zdatna do spożycia?

Chcesz jeść aronię, ale nie lubisz jej charakterystycznej goryczki? Istnieje prosty sposób, żeby się jej pozbyć – wystarczy włożyć owoce do zamrażarki na 48 h! Niska temperatura w naturalny sposób wydobywa z nich słodycz, która równoważy cierpki posmak. Mrożenie nie wpływa negatywnie na zawartość witamin i minerałów, tak jak inne sposoby obróbki, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o jakość owoców.

Jeśli nie chcesz czekać, aż owoce będą gotowe do spożycia, możesz sięgnąć po gotowe soki z aronii NFC, czyli bez konserwantów, które są dostępne np. na stronie https://sklep.premiumrosa.pl/. Można je pić samodzielnie lub dodawać np. do herbaty, aby urozmaicić jej smak.

Sięgnij po rodzime owoce i poznaj ich niezwykłe właściwości!

Należy pamiętać, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią zamiennika profesjonalnej porady. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań.